Život s kočkou v bytě – na co se připravit?

kočka

Přemýšleli jste nad tím, že si pořídíte do bytu nějakého domácího mazlíčka? Pokud padla vaše volba na kočku, měli byste už před jejím pořízením vědět několik zásadních informací, na co se připravit. Život s kočkou je krásný, ale i specifický. Každá kočka je osobnost. Ne nadarmo se říká, že nebydlí kočka s vámi, ale vy s kočkou. Kočka má svou hlavu a vyplatí se dbát na některé maličkosti.

Je velký rozdíl mezi kočkou, která s vámi bude žít pouze v bytě nebo bude mít možnost vyběhnout i na zahradu. Před pořízením kočičky si vedle krmiva a pamlsků, připravte potřebné vybavení. Kočka v bytě vyžaduje větší připravenost a péči. Nechcete přece, aby vašemu kočičímu miláčkovi něco chybělo.

1, Kočičí pelíšky a odpočívadla

Kočky toho hodně prospí. Uvádí se, že kočky spí minimálně 12 hodin denně. Pokud máte větší byt, udělejte prakticky do každé větší místnosti kočce místo, kde si může lehnout. Kočky rády spí také ve výškách. Umístěte kočičí pelíšek například na skříň. Výbornou variantou je domeček pro kočky. Kočka si do něho zaleze a má pocit bezpečí. Kočky často rády spí i v krabicích a jiných stísněných prostorech. Ze zkušeností ale víme, že kočka může mít i více pelíšků, ale čas od času si lehne úplně někam jinam. Velmi vhodné je škrabadlo s odpočívadlem v jednom, na kterém může kočička lenošit. Pokud chcete, aby kočička ležela ve svém pelíšku, pomohou k tomu kočičí bylinky. Jedná se především o šantu kočičí (vůně máty nebo meduňky) a kozlík lékařský (výrazné aroma). Můžete vyzkoušet, na kterou z těchto bylinek bude vaše kočička reagovat. Bylinku pak dejte do pelíšku. Kočička si místo díky příjemné vůni oblíbí a bude se do něho ráda vracet. Do pelíšku můžete vůni bylinky stříknout také rozprašovačem. 

2, Kočičí škrabadlo a stříhání drápků

Kočky potřebují tu a tam zastřihnout drápky. Samotné stříhání drápků u koček můžete dělat sami za pomocí speciálních nůžek nebo to můžete nechat na veterináři. Ve chvíli, kdy to zvládnete sami, kočku ušetříte od stresu s cestováním a strachu z veterináře. V přírodě si kočky drápy brousí o stromy, ale doma tuto možnost nemají. Pokud si domů nepořídíte kvalitní škrabadlo, může vám kočka začít škrábat sedačku, nábytek, koberce a další vybavení bytu. Máte velký byt? Je vhodné kočce pořídit škrabadel více a rozmístit je do místností, kde jste s kočkou nejčastěji. Velikost škrabadla ani zdaleka neurčuje jeho kvalitu. Klíčové je, aby bylo škrabadlo z kvalitního materiálu. Vždy navíc rozhoduje i konkrétní povaha kočičky.

3, Hračky pro kočky

Kočka má v sobě od přírody zakódovaný lov. I kočka domácí vyžaduje pozornost. S kočkou si hrajte minimálně 2x denně. Využít můžete klasické hračky, jako jsou nejrůznější provázky, plyšáci, balonky, nebo použít interaktivní hračky pro kočky. Velmi dobrou, ale také ekologickou volbou, jsou kartonové a látkové hračky. Pokud můžete, vyberte pro kočičku spíše tyto ekologické. Jsou pro vašeho miláčka zdravotně nezávadné a šetří přírodu. Vzhledem k tomu, že je každá kočička osobnost, potřebuje si hrát. Hrami kočku nejen unavíte, ale nebude se nudit a vymýšlet jiné činnosti, které by se vám v bytě nemuseli vůbec líbit. Díky hrám a mazlení předáte kočičce vaši lásku.

4, Péče o kočku

Určitě chcete, aby byla vaše kočička i krásná. V těchto případech o kočku pečujte i po kosmetické stránce. Jednou z činností, co mají rády kočky, je kartáčování. Kočka se vám bude s kartáčem mazlit a vy jí můžete vyčesat z kožichu volné chlupy. Skvěle vám k tomu může pomoci speciální rukavice na česání koček. Na druhou stranu, co nemají rády kočky, je koupání. Samotné koupání koček není nutné provádět příliš často. Jednou za půl roku je ale dobré kočku umýt speciálními kočičími šampony. Aby byla vaše kočička zdravá, nezapomínejte pravidelně v intervalu 1 roku chodit na očkování.

5, Kočičí záchod

Ve chvíli, kdy bude kočka žít pouze v bytě, bude potřebovat místo, na které bude chodit vykonávat svou potřebu. Do záchodu volte vysoce savý kočkolit, vyplatí se kočku naučit na silikagelovou podestýlku nebo jiné hrudkující stelivo. Ideálním řešení je přírodní podestýlka pro kočky z rostlinných vláken, přírodního jílu nebo dřevitá. Velkou výhodou je její kompostovatelnost.. Silikagelový kočkolit vedle skvělé savosti i hezky voní. Kočkolit umístěte do volně přístupného místa. Kočkolit je potřeba 1x týdně zcela vyměnit. V průběhu týdne vybírejte exkrementy z kočkolitu.

Lidé v souvislosti s tímto článkem také hledají: bravecto pro kočky, rady jak krmit kočky, očkování kočky domácí