Želva zelenavá

Želva zelenavá
Želva zelenavá

Popis želvy zelenavé

Krásná suchozemská želva, která je velice oblíbená u nejedné domácnosti. Jejich největší výskyt je v Evropě a jedná se o nejvíce chovanou želvu v zajetí, jejich ochrana spadá pod Evropskou unii.

Co želva zelenavá vyžaduje?

Želva je studenokrevný plaz, takže nezbytně vyžaduje dostatečný přísun tepla. Někteří chovatelé mají želvy v létě na balkóně, kde je v přes den dostatečná teplota, ale v noci mohou být teploty nižší, protože je nutné tento druh chovu promyslet. Pozor však přes den, aby želva měla úkryt před sluníčkem. Doma je nutná teplota kolem 25 °C.

Jak přesně se o ni starat?

Každodenně nakrmit, jednou za čas vyčistit a pravidelně pomazlit, to jsou základní pilíře želvy zelenavé. Jejich strava je v zásadě založená na rostlinné stravě, občas by však pro zpestření měla dostat i maso. V letním období noste želvám čerstvé listy ze zahrady, ať už se jedná o květy pampelišky, jetel nebo řebříček, v zimním období je vhodná čekanka, rukola nebo čínské zelí, někteří chovatelé se záměrně vyhýbají salátu, což by mohlo zajistit nečekané zdravotní komplikace. U želvy se vše projevuje s dostatečným odstupem, pokud má tedy nedostatek potravy nebo jiných životních nutností, začne strádat až s odstupem.

Než si ji přivezete domů, připravte si!

  • Veliký prostor – žádný živočich nemá rád malý prostor, proto jim dopřejte co možná největší akvárium, které je možné sehnat.
  • Teplo a světlo – věděli jste, že když má želva dostatek světla, umí se pohybovat opravdu rychle? Pro želvu zelenavou je důležité, aby byla dostatečně prohřátá.
  • Voda – želva k životu potřebuje vodu nejen jako tekutinu, ale také pro časté koupání.

Jaký život želva prožívá?

V zajetí dorůstá přibližně 20 cm, v přírodě se může nacházet mnohem větší. Je-li dlouho na sluníčku nebo denním světle, dochází k jinému zbarvení. Želva nemá nudný a jednolitý život, kdy jen odpočívá a hledá si potravu, je velice akční, ráda objevuje nové věci. Dožívá se dlouhých 80 let, pokud nepodlehne nějaké nemoci. Pro želvy je také důležitý zimní spánek.

Jaká je povaha želvy?

Želva je vhodná i k dětem, má velice přátelskou povahu. Jen ve chvíli, kdy je opravdu ohrožená může zaútočit a kousnout vás. Je také společenská, takže můžete mít v akváriu i více těchto želv.

Rady k chovu želvy zelenavé

Chov želvy zelenavé je velice snadný, pokud si budete chtít zakoupit exotičtější želvu, potom začněte u suchozemské želvy, která nemá takové náročné požadavky.