Želva vroubená

Želva vroubená
Želva vroubená

Popis želvy vroubené

Želva vroubená je druhou nejvíce chovanou želvou v České republice. Ve volné přírodě ji najdete v subtropických oblastech, které jsou kamenité a mají kolem dostatečně mnoho keřů nebo travin, aby se mohli najíst. Jedná se o nejvýraznější a největší středomořskou želvu.

Co želva vroubená vyžaduje?

Teplo, teplo, teplo. Pro želvu vroubenou je teplo extrémně důležité, zatímco jiné želvy si občas hledají prostor, kde je stín, želva vroubená se může vyhřívat na sluníčko stále, teplo doslova miluje. Tento druh želv příliš netrpí na žádné nemoci, není tedy třeba mít v blízkém okolí veterináře, který se specializuje na exotická zvířata, i přesto je dobré si při každém kontaktu s živočichem dostatečně dobře umýt ruce.

Jak přesně se o ni starat?

V zajetí želvy potřebují pravidelně čistit akvárium, aby žili v čistotě. Jejich strava není příliš pestrá, v první měsících života chtějí jen rostlinou stravu, pokud možno čerstvou v letním období, v zimním si vystačí s kupovanou rukolou nebo čínským zelím. Pro zpestření je možné podat kousek ovoce, ale jen v malém množství a ne příliš často. S dospělostí je možné podávat i masitou stravu.

Než si ji převezete domů, připravte si!

  • Akvárium – čím větší prostor, tím větší želva. I když mají želvy v přírodě stanovenou přibližnou velikost, do které dorůstají, v zajetí se velikost odvíjí od prostoru, ve kterém jsou chované. Nekupujte tedy malinké terárium, do kterého by se sotva vešla beta bojovnice (ryba).
  • Vnitřní vybavení akvária – důležitou součástí každého akvária je také vnitřní vybavení. Potřebovat budete nejen prostor pro koupání, ale také místo, kde se želva bude moci vyhřívat. Nezbytnou součástí bude také UV světlo, které zajistí dostatečnou teplotu pro kvalitní život želvy.

Jaký život želva prožívá?

Želvy vroubené se dělí na běžné a menší, přičemž běžné želvy dorůstají velikosti až 30 cm a menší přibližně 25 cm. V přírodě se dožívají kolem 80 let. Zvláštností u tohoto druhu želv je, že samice a samci dorůstají stejné velikosti, na pohled tedy nepoznáte, zda si kupujete samičku nebo samce, někdy je dokonce možné, že samci jsou větší. Želva vroubená nemá potřebu se ukládat k zimnímu spánku, i přesto jí ho dopřejte. 

Jaká je povaha želvy?

Želvy vroubené touží po společnosti, kterou jim buď budete věnovat vy, nebo si pořídíte želv více. Želvy nejsou útočné, takže není problém mít v jednom akváriu větší skupinu.

Rady k chovu želvy vroubené

Pokud doma chováte větší množství želv, dá se předpokládat, že některá samice naklade vajíčka. V takovém případě se jedná o rozmezí 3 – 12 vajíček, na jejich přežití a vylíhnutí je důležitý inkubátor, kde bude dostatečná teplota kolem 30 °C, jinak bohužel nepřežijí.