Želva nádherná

Trachemys scripta elegans

Popis želvy nádherné

Želva nádherná patří mezi studenokrevné živočichy, kteří potřebují dostatečné teplo, aby přežili. V zajetí jsou tito plazi nejčastěji k vidění v zoologických zahradách, kde si užívají teplo na vyhřátých kamenech. K vidění jsou i v domácnostech, jejich péče však vyžaduje dostatečnou pozornost, proto pokud je pořizujete dětem, musíte kontrolovat, aby se o ni řádně staraly.

Co želva nádherná vyžaduje?

Želva je skromný živočich, který vyžaduje nakrmit, vyčistit, ale také občas vypustit na prozkoumání něčeho, co je mimo jejich akvárium. Pokud budete želvu pouštět třeba do prostoru obýváku, nenechávejte ji příliš dlouho venku, aby nedostala šok při rozdílu teplot.

Jak přesně se o ni starat?

O želvu se musíte starat s velikou jemností, není dobré, aby se kolem ní pohybovaly děti, které jsou mladší 8 let a ještě nemají rozum, co přesně dělají.

Želvě musíte pravidelně čistit vodu, ve které tráví převážnou část jejich života. Stravu je možné zakoupit ve zverimexu, dopřát jim můžete i pestřejší stravu, která je zaměřena na zeleninu, což je hlavní zdroj vitamínů.

Než si ji přivezete domů, připravte si!

Pro želvu musíte mít připravený bezpečný prostor, kam se může ubytovat, až si ji přivezete domů. Jedná se o základní vybavení:

  • Velké akvárium – akvárium kupte rovnou větší, myslete na to, že želva bude postupně růst, nebudete tak muset kupovat stále nové a nové akvárium. Pro želvy se doporučují akvária ve velikosti 200 litrů pro každou dospělou želvu.
  • Voda – uvnitř akvária musí být napuštěna voda, neboť želva je s vodou úzce spojená.
  • Souš – kromě vody musí mít také prostor, kam se uloží, aby se mohla vyhřívat. Důležité je, aby se na místo dostala krásně z vody a nemusela složitě někam lézt, vhodné jsou tedy větší kameny, které budou z části ponořené do vody.
  • Teplo a světlo – želva se neobejde bez řádného světla a zdroje tepla. Potřebuje přibližně 25 °C, tato teplota se musí neustále dodržovat.
  • Časovač – světlo a teplo se musí koordinovat, pro želvy je dobré, aby měly přesně stanovenou hodinu, kdy je den (tedy svítí světlo a je teplo) a kdy je noc (kdy je vše vypnuté). Abyste nemuseli hlídat dobu, nastavte si čas pomocí časovače do zásuvky.

Jaký život želva prožívá?

Želva může prožít různé životy, záleží na tom, zda žije v zajetí nebo ve volné přírodě. Volně se pochybuje běžně po Spojených státech, kde ji můžete nalézt poblíž vody. Když se narodí, její délka je přibližně kolem 2 cm, dorůstat však může až 30 cm, přičemž pokud ji máte doma v zajetí, její velikost se bude odlišovat podle velikosti prostředí, které jí poskytnete.

Samičky jsou vždy větší než samečci, jejich dospělost se opět odvíjí od toho, kde vyrůstají. Zatímco ve volné přírodě je jejich pohlavní dospělost až kolem 6 roku, v zajetí mohou dospět již okolo 3 roku života. Želvy s vámi mohou být po celý váš život, dožívají se přibližného věku 55 let.

Jaká je povaha želvy?

Želvy jsou rychle přizpůsobivé nejen na nové prostředí, ale také na nového chovatele. Nový domov je pro ně z počátku cizí místo, takže většinu času tráví schované, netrvá to ale příliš dlouho. Jestliže ji budete krmit z ruky, zvykne si na vás rychleji a nechá se kamkoli přenést. Nenechte se okouzlit vzhledem želvy, i tento živočich se nějak musí bránit, když se cítí v ohrožení, může vás tedy kousnout.

Rady k chovu želvy nádherné

Jistě každý chovatel chce želvu občas vzít do rukou, v takovém případě musíte podepřít celé její tělo, abyste ji měli na ruce, kde bude mít stabilitu pod nohama, nikdy ji neberte z vrchu, mohla by se vysmeknout a spadnout.