Želva malovaná neboli ozdobná

Chrysemys picta

Popis želvy malované neboli ozdobné

Želva malovaná nebo želva ozdobná je dvojí označení pro stejný druh plazů. Tyto želvy jsou považovány za nejkrásnější, protože jejich zbarvení se žádný jiný druh želv nepodobá.

Co želva malovaná neboli ozdobná vyžaduje?

Želva se neobejde bez dostatečně velkého akvária, potřebuje prostor, jinak může být agresivní. Je-li to možné, dejte jí tedy prostor, abyste ji pustili třeba po místnosti a mohla se proběhnout.

Jak přesně se o ni starat?

Jestliže máte zkušenosti s nějakou jinou želvou, tak se péče o tento druh příliš neliší. V zásadě se opakují stejné požadavky, jídlo, čistota a prostor, na který je kladen důraz nejvíce. K želvám nepouštějte děti, které by ji mohly ublížit, i když si to neuvědomí, nejsou totiž dostatečně opatrné. Želva ozdobná je všežravec, zavděčíte se jí vším, co jí přinesete, příliš ji však nepřekrmujte. Pozor si však dejte na želvy čerstvě narozené, ty budou vyžadovat hlavně masitou stravu, která podporuje jejich vývoj, až posléze si zvykají na ovoce a zeleninu.

Než si ji přivezete domů, připravte si!

Při pořizování želvy si dopředu promyslete, co budete muset nakoupit, abyste jí připravili domov. Jedná se poměrně o finančně náročnou situaci, takže si to dobře promyslete. Nakoupit si musíte:

  • Akvárium – při výběru akvária si nechte poradit od obsluhy obchodu nebo online podpory, finančně vás mnohem levněji vyjde větší akvárium, které je sice počátečně dražší, ale nebudete si jich muset kupovat více. Pro velikost je také důležitý počet želv, které si budete kupovat.
  • Bazének s vodou – voda je pro želvy součást jejich života, potřebují místo, kde se budou moci celé ponořit a zároveň budou mít dobrý přístup na souš.
  • Teplo a světlo – žárovky si zakupujte přímo ve zverimexu, kde vám poradí i sílu žárovky na danou velikost akvária. Slouží především k dotápění, pokud máte nízkou pokojovou teplotu. Žárovky na světlo slouží k oddělování dne a noci, ale také ničí bakterie, které se v akváriu mohou vyskytovat.
  • Vyhřívací kámen – dopřejte želvám také možnost tepla, na které si budou moci lehnout a zahřívat se při odpočinku.

Jaký život želva prožívá?

Želvy ozdobné dorůstají velikosti až 25 cm. Mezi jejich přednosti patří velice dobrý čich a zrak, na druhou stranu jejich sluch je velice špatný. Jejich život se točí okolo základních potřeb – vyhřívání se na kameni, kde nejen odpočívají, ale také se zbavují všech nemocí a hledání potraviny, mají totiž stále hlad.

Jaká je povaha želvy?

Želva ozdobná je k chovu přivážena z různých farem, nejsou tedy dováženy z volné přírody, jsou na zajetí zvyklé. Vypovídá to o nich i jejich mírná povaha a láska k člověku, který je krmí. Při jakémkoli ohrožení se želva buď schová do krunýře nebo kouše.

Rady k chovu želvy malované ozdobné

Na želvu si udělejte každý den trošku času, abyste ji neodbyli jen nasypáním do mističky a odchodem. Vzít si ji můžete i do ruky, buďte opatrní, abyste ji správně drželi celou rukou. Želva má nepatrné malé drápky, které vytahuje, aby se na ruce udržela, při špatném zacházejí vás může ošklivě poškrábat.