Základní výbavička pro kočičku nebo pro kocourka

Určitě už víte, jakou rasu kočičky nebo kocourka si chcete pořídit. Ale dříve než si chlupatou kuličku přinesete domů, je dobré trošku promyslet i základní výbavičku. Rozhodující věcí je také určitě, zdali bydlíte v domě nebo v bytě neboli jak velké máte vlastně prostory pro spolubydlení s novou domácí šelmičkou.

Pelíšek

Pelíšek pro kočky je určitě velice užitečná věc. Je lepší počkat až kotě doroste, ať pak nejste překvapení velikostí chlupáčka (pokud si nejste jistí jakou máte kočičí rasu). Chlupáček potřebuje svoje místečko, kde se bude cítit klidně a bezpečně. Postupem času zjistíte, kde a jak vaše kotě rádo spí a podle toho se rozhodnete. Můžete si vybrat různé velikosti, tvary, materiály i barvy. Možností je opravdu hodně. Nakonec se ale může stát, že se stejně nejlíp spí s páníčkem nebo paničkou v posteli.

Toaleta

Toaleta pro kočky je základní věc pokud bydlíte v bytě, to je jasné. Na trhu existuje velké množství. Nejvhodnější jsou kryté toalety s lítacími dvířky a s vyměnitelným filtry, které zachycují případné pachy z toalety. Bonusem k toaletě je určitě lopatka, dezinfekce či rohožka před toaletu.

Stelivo

Výběr kočičího steliva asi převážně záleží na majiteli kočky. Stelivo pro kočky dělíme na hrudkující, nehrudkující a silikagel. Nehrudkující můžeme používat jako nouzové stelivo pro venkovní kočky třeba do garáže. Pro bytové kočky je lepší hrudkující stelivo, které ušetří váš čas, peníze i nervy. Kolem kočičího produktu jednoduše vytvoří hrudku, kterou odstraníte pomocí lopatky do koše či případně spláchnete do toalety a poté dosypete nové stelivo. Silikagel pohltí pachy i tekutiny na velice dlouhou dobu. Je velice vhodný i pro alergiky.

Krmivo

Každému člověku chutná něco jiného a kočky to mají úplně stejně. Nezapomínejte, že kočka je masožravec a tudíž by více než 55% kočičího krmiva mělo obsahovat maso. Pokud nemáte čas vaší kočce denně vařit, je dobré základní krmivo v podobě granulí. Granule vybírejte vždy s vysokým obsahem živočišných proteinů a bez lepku. Je dobré granule čas od času měnit, aby si váš chlupáč zbytečně nezvykl na nějaký konkrétní druh. Také je vhodné vytvořit si s vaší kočkou rytmus pravidelného krmení a předejdete tak nočnímu škrábání a mňoukání. Udržujte misku s granulemi poloplnou. Jako bonus můžete servírovat různorodé kapsičky, konzervy, paštičky a jiné pochutiny. Sledujte vždy obsah proteinů i jiných látek. Stačí většinou třetina balení na jednu porci. Nic se nemá přehánět a přece nechcete mít velkou chlupatou kouli, která bude jen ležet a funět. Je dobré občas kočce přidat syrové maso nebo uvařené maso pokud si nemůže venku něco ulovit. POZOR na kravské mléko. Dospělé kočky již nejsou schopny kravské mléko zpracovat narozdíl od koťat. Pokud chcete kočce dát mléko tak jedině to speciální kočičí mléko. Kočičí tráva je dobrá pro pročištění trávícího traktu kočky.

Miska

Je třeba mít alespoň tři základní kočičí misky. Materiály misek mohou být různé: plastové, nerezové, porcelánové, keramické, skleněné atd. Jedna miska je na vodu, další miska je na granule a poslední na různé pochutiny. Doporučujeme určitě keramické misky. Kočce zní lépe chutná a dobře se čistí.

Pamlsky, vitamíny a minerály

Je dobré krmimo občas obohatit či doplnit o různé kočičí pamlsky, vitamíny a minerály a zajistit tak chlupáčkovi vyváženou stravu. Pro kočky životně důležitý taurin je důležitý pro správnou funkci očí, nervové soustavy, srdce a látkové výměny tuků. Doporučujeme určitě také zakoupit malt pastu na pročištění trávícího traktu kočky od snědených chlupů.

Škrabadlo a odpočívadlo

Kočičí škrabadlo či odpočívadlo je vhodné převážně pro domácí kočky ale i venkovní kočky si je zamilují pokud občas tráví čas doma. Existují různé druhy a velikosti. Je to takový zábavný nehtový salón pro pedikúru i manikúru vaší kočky a zároveň pěkné relaxační a pozorovací místo pro vašeho chlupáčka.

Hračky

Kdo si hraje, nezlobí. Takže určitě nakupte kočičí hračky jako myšky, míčky, plyšákyudičky. Je dobré si s kočkou čas od času pohrát. Upevní to váš vztah a navíc ji to unaví a zklidní před nocí pokud s vámi v noci spí doma. Další variantou jsou různé průlezky a tunely. Doporučujeme myšky na setrvačník. Velkou srandu si užijete také zakoupením mini laseru a pak už jen sledujete jak kočka běhá a skáče za odrazem laseru.

Hygienické a kosmetické potřeby

Kočky se o sebe samozřejmě umí pěkně postarat. Je fajn, občas jim při hygienické a kosmetické údržbě pomoci. Nic nezkazíte když si pořídíte pár základních věcí pro péči o kočku. Kartáč nebo rukavice na vyčesávání chloupkůkleštičky na drápky (obzvláště pokud vaše kočka bydlí v bytě) jsou to nejzákladnější. Čas od času je dobré vyčistit i ouška pomocí vatové tyčinky. Nesmíte také zapomínat na zoubky vaší kočičky. Vyberte si kartáček a pastu z naší nabídky. Je dobré mít doma i kapky na očička. Nic určitě také nepokazíte zakoupením mycí pěny či gelu pro strst vaší kočičky.

Postrojek, vodítko, obojek

Domácí kočky se nutně nepotřebují venčit ale občas nevadí je provětrat na čerstvém vzduchu a načerpat i trošku sluníčka. Kočky jsou velice mrštné, je dobré mít tedy dostatečně velký kočičí postrojek, který pak můžete upravovat jak kočka poroste a doroste do dospělosti. Barevné kombinace si vyberte podle vašeho vkusu.

Přepravka

Je jedno jestli máte kočku domácí nebo venkovní ale může se stát, že někdy budete potřebovat přepravku nebo přepravní box i na pouhou cestu na veterinu. Kočičí přepravku vybírejte primárně podle velikosti kočky, sekundárně pak podle vzdálenosti cestování. Materiálů je opět velké množství ale určitě se vyplatí mít v přepravce polštářek nebo polstrování pro pohodlí vaší kočičky a upevněnou misku nebo lahvičku na vodu. Nezapomínejte během cesty vaši kočičku podrbat a uklidnit ji.

Antiparazitika

Kočičí antiparazitika jsou velice potřebná věc. Kočky musíme odčervovat pravidelně, abychom chránili zdraví svých chlupáčků, ale i své vlastní. Většina vnitřních parazitů může napadnou i člověka. Největší nebezpečí hrozí malým dětem, která se pohybují po zemi spolu s kočkou.

Veterinární stanice

Mít kontakt na dobrého veterináře se určitě vyplatí. Po pořízení kotěte si sjednejte první návštěvu. Ochotně vám poradí ohledně nutného očkování, odčervení i krmení. Určitě je rozdíl při očkování pro venkovní a domácí kočky ale rozhodnutí stejně vždy záleží na vás.

Konec kočičího hlášení! Mňau!