Výmarský ohař

Výmarský ohař

Původ a historie plemene

 Historie tohoto inteligentního plemene není přesně známá. Někteří uvádí, že jeho kořeny najdeme ve Francii, jiní naopak, že se ohaři prvně objevili v Čechách. Tento stříbrně šedý krasavec uchvátí nejen svou srstí, ale také magicky zbarvenýma očima. Hodí se k velmi aktivním sportovcům, ale jsou také věrnými domácími společníky.

Náročnost

 Dobře si promyslete, zda jste schopni, poskytnout ohaři denně dostatek pohybu. Jde totiž o velmi aktivního psa, který se určitě nebude povalovat na gauči. Rozhodně není vhodné, zavírat pejska do kotce, protože velice špatně snáší odloučení od svého pána.

Nudit se s ním nebudete, protože jej nelze hned tak unavit. Vytrvalé hry zvládne klidně několik hodin. Pejsek může být celoročně venku, ale zejména u krátkosrstého ohaře, dobře zateplete boudu. Mějte však na paměti, že sebevětší zahrada, nenahradí pracovní nasazení tohoto psa, proto jsou procházky i tak nezbytné. Pokud si i přes to pořídíte ohaře do bytu, počítejte s několikahodinovým pobytem venku každý den.

Všem členům rodiny bude velmi věrný a oddaný. Je vhodné, zvykat plemeno na děti již od štěněcího věku. Vzhledem tomu, že své lovecké pudy nezapře, mohl by menší domácí zvířata považovat za potencionální kořist.

Péče o psa

Ačkoli by se mohlo zdát, že péče o krásně zbarvenou srst bude náročná, je tomu přesně naopak. Postačí vyčesávání jednou týdně kvalitním kartáčem. Na tuto činnost bychom měli pejska zvykat již od útlého věku. Uši ohařů jsou náchylné k zánětům, proto je každý týden důkladně zkontrolujte a nikdy k jejich čištění nepoužívejte ušní vatové tyčinky! Přípravek k tomu určený lze zakoupit u veterináře. Samozřejmostí by měla být také péče o zubní kámen pomocí speciálních zubních kartáčků a past pro psy.

Krmivo rozdělte do dvou denních dávek. Hodinu před a po krmení by neměl být pes vystaven nadměrné fyzické zátěži. Krmná dávka závisí na stáří psa. Je však nutné, poskytnout dostatek krmiva, ale nesmí jej být ani nadbytek.

Před pořízením psa mějte připraveno

Samotná investice přichází již před pořízením pejska. Zajistit musíte samozřejmě mističky na vodu i krmivo, odpovídající vodítko a náhubek. Myslete na to, že pes poroste, takže si rozhodně nevystačí s jedním vodítkem a náhubkem. Vytvořte také kvalitní zázemí, ať už v podobě kotce, nebo pelíšku.

Porozhlédněte se ve svém okolí po veterináři, který dokáže vašemu novému členu rodiny poskytnout kvalitní péči. Některé kliniky drží pohotovostní režim, což je také samozřejmě velký benefit.

Nezapomeňte na ohlašovací povinnost poplatku ze psů. Každý pes starší 3 měsíců musí být nahlášen na příslušný úřad a mít zaplacenou evidenční známku. 

Údaje o stavbě a životě psa

Ohaři se dožívají rozmezí 10 – 13 let. Fenky dosahují výšky 59 – 63 cm a váhy 25 – 35 kg. Psy poté měří 62 – 67 cm a váží 30 – 40 kg. Váha není žádným standardem předepsaná. Záleží na celkové stavbě těla psa.

Povaha

Jde o vnímavé a poslušné plemeno, které se dokáže stát věrným společníkem i ochráncem své smečky. Je velice inteligentní a neúnavně aktivní, proto se hodí i na agility a jiné energické sporty. Stále v něm ale koluje lovecká krev, na což je potřeba myslet a být tak důslední ve výchově.

Výcvik

Výchova tohoto plemene rozhodně není pro nezkušené chovatele. Ačkoli jde o citlivou psí duši, dokáže projevit i svou tvrdohlavost. Neplatí na něj hrubé zacházení, ale ani pamlsky. Ve výchově dbejte na důslednost a přestupky v chování dejte jasně najevo. Při špatné výchově by se mohl z výmara stát vůdce smečky, který se bude projevovat vrčením, štěkáním a podobným nežádoucím chováním. Jde tedy rozhodně o plemeno, které potřebuje pevnou ruku a jasného vůdce.