TRNUCHA SKVRNITA

latinský název: Potamotrygon motoro 

Potamotrygon motoro - TRNUCHA SKVRNITA
Potamotrygon motoro – TRNUCHA SKVRNITA

ČELEĎ

Dasyatidae (trnuchovité) 

PODČELEĎ 

Potamotrygoninae 

PŮVOD 

Jižní Amerika 

ROZDÍL V POHLAVÍ Není znám. 

DÉLKA 

Přibližně do 60 cm 

CHOV 

Tento zcela zvláštní druh potřebuje prostor a proto patří do značně velkého a prostorného akvária. Rostliny omezují ryby ve volnosti pohybu, proto je lépe od nich upustit. Plovoucí rostliny samozřejmě vyhovují. Ryby potřebují čistě promytý písek jako pokrytí dna: rády se totiž zahrabávají. 

SOCIÁLNÍ VLASTNOSTI 

Ryby nebývají tak často obklopeny jinými rybami, protože je pokládají za vítaný doplněk k potravě. Mladí jedinci ještě dobře vycházejí s velkými obyvateli u povrchu nebo s některými jedinci vlastního druhu, ale starší ryby žijí dosti osamoceně. V akváriu je pak 

lépe chovat jediný exemplář. Tyto trnuchy jsou velmi aktivní a čilé a pohybují se po akváriu pozoruhodným způsobem. 

TEPLOTA A SLOŽENÍ VODY 

23-26 c. Tyto ryby nemají žádné vysoké požadavky na složení vody, i když je poněkud měkká a slabě kyselá voda ideální. Je třeba dbát na to, aby voda byla zbavena odpadních látek. Rybám vyhovuje pohyb ve vodě (silné filtrování). 

POTRAVA 

Mladé rybičky přijímají drobnou živou potravu, jako žábronožky, komáří larvy a malé plže. Větší rejnoci potřebují větší a vydatnější krmivo: mají v oblibě rybičky, větší plže, žížaly, garnáty, kousky masa a ryb, maso ze slávek a krabů. Suché krmivo přijímají občas jak dospělé, tak i mladé ryby. 

Potamotrygon motoro - TRNUCHA SKVRNITA
Potamotrygon motoro – TRNUCHA SKVRNITA

ROZMNOŽOVÁNÍ 

V akváriu nebyla tato typická ryba dosud rozmnožena, ale v přírodě bylo zjištěno, že ryby přivádějí na svět živá mláďata. 

ZVLÁŠTNOSTI 

S tímto sladkovodním rejnokem je třeba zacházet opatrně. Může totiž píchnout trnem na ocase, když se domnívá, že je ohrožen.