TLAMOVEC LOMBARDŮV

latinský název: pseudotropheus lombardoi

TLAMOVEC LOMBARDŮV - pseudotropheus lombardoi
TLAMOVEC LOMBARDŮV – pseudotropheus lombardoi

ČELEĎ 

Cichlidae (cichlidy, vrubozubcovití) 

PŮVOD 

skalnaté břehy jezera Malawi v Africe 

ROZDÍL V POHLAVÍ 

Je jen málo ryb, kde by bylo možno tak snadno vidět rozdíl mezi pohlavími. Samečci se svou žlutou barvou trupu jako by patřili k docela jinému druhu než sytě modře zbarvené samičky. 

DÉLKA 

Přibližně do 12 cm 

CHOV 

Rybám se dobře daří ve velkých (minimálně I m) tzv. skalkových akváriích. Ryby rostliny okusují, takže je nejlépe, sestává-li zařízení jenom ze skalnatých partií. Ryby se cítí optimálně, když je voda stále v pohybu. Silné proudění je tedy nezbytné. 

Pseudotropheus lambardoi 

SOCIÁLNÍ VLASTNOSTI 

Tyto malawské cichlidy jsou velice agresivní a nesnášenlivé. Především mezi jedinci vlastního druhu dochází někdy k šarvátkám. 

Nejlepší kombinací jsou dvě samičky a jeden sameček. Nemají se chovat s menšími nebo méně odolnými rybami. Druh vytváří teritorium a usilovně jej brání. 

TEPLOTA A SLOŽENÍ VODY 

23-27 c, 12-25 dH, pH 8-8,3. Pravidelné vyměňování vody a silné filtrování jsou nutné, neboť ryby jsou citlivé na odpadní látky, obsažené ve vodě. 

POTRAVA 

Tyto malawské cichlidy je možno vždy uspokojit, ale nejlépe jim vyhovuje trocha potravy několikrát denně. Pelety pro cichlidy přijímají dobře a je možno jimi ryby krmit celý život. Kromě toho mají občas rády živou potravu a řasy. 

ROZMNOŽOVÁNÍ 

Rozmnožování těchto ryb je velmi snad

né. Není zapotřebí provádět žádná zvláštní opatření: ryby se samy pravidelně starají o potomstvo. Samičky berou oplodněné jikry do tlamy. Mladé rybičky vyplavou asi po třech týdnech, ale při naléhavém nebezpečí se ukryjí, pokud to je ještě možné, v matčině tlamě. 

ZVLÁŠTNOSTI 

Všechny mladé rybičky tohoto druhu jsou modré. Teprve později samečci zežloutnou, zatímco samičky zůstávají modré.