TETRA NEONOVÁ

latinský název: Paracheirodon innesi 

Paracheirodon innesi - TETRA NEONOVÁ
Paracheirodon innesi je hejnová ryba– TETRA NEONOVÁ

ČELEĎ 

Characidae (tetry, trnobřichovití) 

PODČELEĎ 

Tetragonopterinae 

PŮVOD 

Horní úseky oblasti Amazonky, v malých tocích v pralese, řeka Putamayo (Peru) 

ROZDÍL V POHLAVÍ 

Samečci jsou štíhlejší než samičky, které je možno rozeznat podle plnější břišní partie. 

DÉLKA 

Do 4 cm 

CHOV 

Tetra neonová se výborně hodí pro společenské akvárium, které nemusí být velké. 

Je zapotřebí okrajového osázení a plovoucí zeleně, stejně jako tmavého pokrytí dna. Dobře se hodí tmavě zbarvený štěrk. Těmto čilým a oblíbeným rybám vyhovuje mírné proudění vody v akváriu. 

Paracheirodon innesi
Paracheirodon innesi 

SOCIÁLNÍ VLASTNOSTI 

Tetry neonové jsou hejnové ryby a patří do většího hejna. V něm se jim daří a cítí se bezpečněji. Kromě toho je tak velké hejno také mnohem krásnější na pohled. Ostatní ryby nechávají na pokoji, ale z druhé strany je tomu někdy naopak: nelze je nikdy chovat s dravými druhy. Tetry neonové se zdržují především ve středním patře a jsou dosti aktivní. 

TEPLOTA A SLOŽENÍ VODY 

21—24 c. Rybám se daří v různých složeních vody, ale rozhodně dávají přednost měkké až středně tvrdé vodě a hodnotě pH kolem 6—6,5. 

POTRAVA 

Tyto ryby lze krmit bez problémů. Přijímají jak suché krmivo, tak i drobnou živou potravu. 

ROZMNOŽOVÁNÍ 

Rozmnožování tetry neonové je srovnatelné s neonkou červenou (Paracheirodon axelrodi), i když je rozmnožování tetry neonové poněkud snadnější. 

CHOVANÉ FORMY 

Mezitím byla vypěstována dlouhoploutvá Paracheirodon innesi (chovaná forma) tetra neonová, i když jen v malém měřítku Existuje také méně barevná forma, u které je modrý pigment soustředěn převážně na hlavě. Obě formy nejsou zvlášť žádané. 

ZVLÁŠTNOSTI 

Společně s neonkou červenou je tetra neonová jednou z nejoblíbenějších ryb Začínající akvaristé je často zaměňují. Tetra neonová však je nejen menší než neonka červená, ale má také vždy bílé břicho, zatímco neonka červená má břicho červené. Nemůže-li se začínající akvarista rozhodnout mezi oběma druhy, je třeba dát přednost hejnu teter neonových. Tento druh lze snadněji chovat a je poněkud odolnější.