TETRA KONŽSKÁ

latinský název: Phenacogrammus interruptus 

Phenacogrammus interruptus - TETRA KONŽSKÁ
Phenacogrammus interruptus – TETRA KONŽSKÁ (samec)

ČELEĎ 

Characidae (tetry, trnobřichovití) 

PODČELEĎ 

Alestinae 

PŮVOD 

Řeka Kongo a její povodí (Afrika) 

ROZDÍL V POHLAVÍ 

Rozdíl mezi pohlavími je zřetelně vidět. Samečci jsou větší a mají delší ploutve než samičky. 

DÉLKA 

Přibližně do 11 cm 

CHOV

 Tuto rychle plovoucí hejnovou rybu je nejlépe chovat ve větším a dlouhém s akváriu. Příliš malá akvária neposkytují rybě dostatečný prostor k plavání. Vyhovuje jí okrajové osázení. Tmavé pokrytí dna a plovoucí rostliny dají barvám ryb lépe vyniknout. 

SOCIÁLNÍ VLASTNOSTI 

Tetra konžská je velmi dobromyslná hejnová ryba, která nechává ostatní obyvatele akvária na pokoji. Tyto ryby se mají vždycky chovat v hejnu minimálně sedmi exemplářů a nemají být umístěny s agresivními druhy. Zdržují se především ve středním, ale také v horním patře. 

Phenacogrammus interruptus - TETRA KONŽSKÁ
Phenacogrammus interruptus – TETRA KONŽSKÁ – (samička)

TEPLOTA A SLOŽENÍ VODY 

24—26 c, pH 6—6,5. V měkké vodě se ryby cítí lépe než v tvrdé nebo středně tvrdé vodě. Je třeba filtrovat přes rašelinu. 

POTRAVA 

 Tetra konžská přijímá téměř vše, co se jí naskytne: různé druhy suchého krmiva, komáří larvy, malý hmyz, dafnie a také zelené krmivo (spařené salátové listy). 

ROZMNOŽOVÁNÍ 

Rozmnožování těchto ryb není snadné. Všechno závisí na složení vody, (3—5 dH, pH 6), klidu, rozptýleném osvětlení a chovném páru, který se k sobě dobře hodí a je v optimální kondici. Ryby kladou jikry volně do vody a požírají je. 

ZVLÁŠTNOSTI 

Nevýhodou těchto známých afrických teter, které je poněkud obtížnejsł rozmnožovat, je to, že mají někdy sklon okusovat měkkolisté rostliny. Aby se tomu zabránilo, mělo by se akvárium osázet poněkud silnějšími druhy rostlin a dávat rybám pravidelně rostlinnou výživu.