latinský název: Phenacogrammus interruptus

ČELEĎ
Characidae (tetry, trnobřichovití)
PODČELEĎ
Alestinae
PŮVOD
Řeka Kongo a její povodí (Afrika)
ROZDÍL V POHLAVÍ
Rozdíl mezi pohlavími je zřetelně vidět. Samečci jsou větší a mají delší ploutve než samičky.
DÉLKA
Přibližně do 11 cm
CHOV
Tuto rychle plovoucí hejnovou rybu je nejlépe chovat ve větším a dlouhém s akváriu. Příliš malá akvária neposkytují rybě dostatečný prostor k plavání. Vyhovuje jí okrajové osázení. Tmavé pokrytí dna a plovoucí rostliny dají barvám ryb lépe vyniknout.
SOCIÁLNÍ VLASTNOSTI
Tetra konžská je velmi dobromyslná hejnová ryba, která nechává ostatní obyvatele akvária na pokoji. Tyto ryby se mají vždycky chovat v hejnu minimálně sedmi exemplářů a nemají být umístěny s agresivními druhy. Zdržují se především ve středním, ale také v horním patře.

TEPLOTA A SLOŽENÍ VODY
24—26 o c, pH 6—6,5. V měkké vodě se ryby cítí lépe než v tvrdé nebo středně tvrdé vodě. Je třeba filtrovat přes rašelinu.
POTRAVA
Tetra konžská přijímá téměř vše, co se jí naskytne: různé druhy suchého krmiva, komáří larvy, malý hmyz, dafnie a také zelené krmivo (spařené salátové listy).
ROZMNOŽOVÁNÍ
Rozmnožování těchto ryb není snadné. Všechno závisí na složení vody, (3—5 0 dH, pH 6), klidu, rozptýleném osvětlení a chovném páru, který se k sobě dobře hodí a je v optimální kondici. Ryby kladou jikry volně do vody a požírají je.
ZVLÁŠTNOSTI
Nevýhodou těchto známých afrických teter, které je poněkud obtížnejsł rozmnožovat, je to, že mají někdy sklon okusovat měkkolisté rostliny. Aby se tomu zabránilo, mělo by se akvárium osázet poněkud silnějšími druhy rostlin a dávat rybám pravidelně rostlinnou výživu.