TERČOVEC ZELENÝ A TERČOVEC PRAVÝ TERČOVCI

latinsky: Symphysodon aequifasciatus a Symphysodon discus 

Title
Description
Symphysodon aequifasciatus

ČELEĎ 

Cichlidae (cichlidy, vrubozubcovití) 

PŮVOD 

během doby páření je pohlavní papila u samečků špičatější než u samiček. 

DÉLKA 

Do 20 cm

CHOV 

Chov nebo rozmnožování tohoto druhu ryb je úkolem pro zkušené akvaristy Protože jsou ryby velmi citlivé a kladou vysoké požadavky na složení vody, chovají se většinou ve speciálním akváriu Má být značně velké (dlouhé minimálně 1,5 m), aby rybám poskytovalo dostatek prostoru. Vyhovuje jim měkké (písčité) dno a hodně volného prostoru k plavání. Jsou zvyklé na svůj klid, takže akvárium má rozhodně stát na klidném místě. Přílišné proudění ve vodě není žádoucí. 

Je-li akvárium v blízkosti dveří nebo na místě, kde prochází mnoho lidí, prožívají ryby hodně stresu, což má dopad na jejich zdraví. Akvárium je možno osázet podél okrajů. Plovoucí rostliny poskytují stinná místa a poněkud tlumí světlo. Ryby se zde cítí dobře. 

SOCIÁLNÍ VLASTNOSTI 

Terčovci jsou hejnové ryby. Nejlépe je chovat jich v akváriu několik. Cítí se dobře v akváriu, kde je neruší ostatní ryby. Proto se obvykle chovají jako jediný druh ve speciálně zařízeném akváriu. Během doby páření se jeden nebo několik párů oddělí od ostatních a vytvoří teritorium, ale protože jsou ryby velmi vybíravé, může se také stát, že se z hejna neoddělí žádný pár. Ryby jsou klidné a pohybují se důstojně. Zdržují se převážně ve středním patře. 

TEPLOTA A SLOŽENÍ VODY 

Terčovci potřebují hodně tepla. Teplota vody má být minimálně 27 c, ale ještě lépe kolem 29—30 c. Složení vody je pro tyto ryby životně důležité. Vyžadují vodu velmi měkkou (rozhodně ne vyšší než 4 dH) a slabě kyselou (pH 6—6,5). Filtrování přes rašelinu je nezbytné. 

Jelikož ryby nesnášejí znečištěnou vodu, je třeba její části pravidelně vyměňovat. 

POTRAVA 

Terčovci jsou vybíraví. Některé exempláře přijímají jenom rozmanitou živou potravu, mimo jiné žábronožky, nitěnky a komáří larvy. Jiné přijímají také suché krmivo (S. Diskus). 

ROZMNOŽOVÁNÍ 

Rozmnožování terčovců je vyhrazeno specialistům, protože je nutné překonávat určité obtíže. Mnoho závisí na rodičovském páru a podmínl<ách, v jakých se chová. Ryby jsou dobří rodiče, kteří své potomstvo chrání po dlouhou dobu. První týden se potěr krmí kožním sekretem z vrstvy slizu na pokožce rodičů, potom se krmí sám. Potěr je možno bez problémů nechat u rodičů, dokud nejsou rybičky dostatečně velké, aby mohly být přeneseny do jiných akvárií. 

Symphysodon discus (chovaná forma)
Symphysodon discus (chovaná forma) 

CHOVANÉ FORMY 

Jak u S. discus tak u S. aequifasciatus existuje mnoho rozmanitých barevných forem. Tyto ryby se také vzájemně kříží, takže určení je někdy téměř nemožné. K S. discus aequifasciatus patří také S. discus aequifasciatus aequifasciatus (terčovec zelený), S. discus aequifasciatus axelrodi (terčovec hnědý) a S. discus aequifasciatus haraldi (terčovec modrý). Nápadný rozdíl mezi S. aequifasciatus a S. discus je ten, že druhý z nich má poněkud kratší trup a tři příčné pruhy na těle. 

Symphysodon aequifasciatus 'Royal Blue'
Symphysodon aequifasciatus ‚Royal Blue‘ 

ZVLÁŠTNOSTI 

Začínajícím akvaristům se tento krajně citlivý a nákladný druh vůbec nedporučuje: chov terčovců vyžaduje důkladné znalosti a mnoho zkušeností. Tyto ryby mají zvlášť vysoké požadavky na složení vody.