Stafordšírský bulteriér

Stafordšírský bulteriér

Původ a historie plemene

Své první poslání nacházel stafordšírský bulteriér v ringu s ostatními svého druhu, kde měl za úkol zabít co možná nejvyšší počet krys. Tyto zápasy se odehrávaly už na počátku 19. století v Anglii, kde spadá i původ tohoto plemene. Protože byly tyto zápasy později zcela zakázány, našlo toto psí plemeno místo u lidí coby jejich čtyřnohý mazlíček. I přes jeho bojovnost v ringu byl při jeho chovu kladen velký důraz na mírumilovnost k lidem. První chovatelský klub tohoto plemene byl založen v Anglii v roce 1935. Pes je typický velmi robustním a svalnatým tělem, širokou hrudí a hlavou. Svým vzhledem každopádně vzbuzuje respekt.

Náročnost

Pokud chcete se svým psím mazlíčkem strávit většinu času na gauči a u televize, budete si pro to muset najít jiné plemeno, než je stafordšírský bulteriér. Toto plemeno totiž  potřebuje zaměstnat jak pohybově, tak i mentálně. Miluje dlouhé procházky i typicé psí hry, jako aportování či překonávání překážek. V případě nedostatku pohybu má stafordšírský bulteriér sklony k tloustnutí.

Stafordšírský bulteriér bude nejraději s vámi doma. Pobyt venku v kotci by sice také zvládnul, klíčový je však pro něj velmi těsný kontakt se svým pánem a jeho rodinou. Ke své smečce (rodině) chová velmi silné pouto, které není radno ničit nevhodným chováním (nedostatek pozornosti, hrubost).

Co se krmení týče, je stafordšírský bulteriér dosti vybíravý. Komplikovaný je především přechod na nový druh granulí, které pro toto plemeno představují kompletní stravu. Dohlédnout však musíte na jejich kvalitu a vyváženost dle věku psa (u štěněte a dospělého je jiný poměr živin). Stafordšírského bulteriéra však můžete krmit i domácí stravou (riziko špatného odhadu krmné dávky). Jeho jídelníček můžete obohatit i o syrové maso.

Péče

Krátká srst stafordšírského bulteriéra vyžaduje jen občasné vyčesání a koupel. Samozřejmostí je péče o chrup, pravidelné zastřihování drápků, stejně jako zajištění čistoty jeho uší.

V letních měsících nepodceňujte jeho sklony k přehřátí organismu, za což může jeho krátký čenich. V parných letních dnech proto omezte pohybovou aktivitu na minimum a zajistěte svému pejskovi dostatek stínu a vody.

Co mít připraveno?

Každý majitel se na svého pejska velmi těší, a proto nejspíš nedopustí, aby mu doma pro něj něco chybělo. Ze začátku stačí mít připraveny základní věci, jako je miska na vodu a granule, vodítko, náhubek, pelíšek, základí krmivo, případně nějaké hračky. Velmi žádané jsou dnes GPS lokátory nebo elektrické obojky, které však můžete pořídit později, až si na sebe s pejskem zvyknete. Počítat musíte i s nutností registrace pejska i první návštěvy u veterináře.

Život psa a stavba těla

Stafordšírský bulteriér se může dožít 14 let. Psi dosahují váhy téměř 15 kg, fenky jsou asi o 2 kila lehčí. Jak psi, tak feny dosahují výšky 38 cm. Mají krátkou hladkou srst, která může být jednobarevná (bílá, černá, plavá, červená, modrá), nebo vícebarevná (většinou kombinace s bílou).

Povaha

Pod opravdu drsným vzhledem bulteriéra se skrývá člověka milující tvor, který vyniká svou trpělivostí a ohleduplností k dětem. I kvůli této povaze je toto plemeno často používáno pro canisterapeutické metody.

Co se lidí týče je to nekonfliktní a mírumilovný pes, který je své smečce (rodině) velmi oddaný. Problém by mohl nastat při kontaktu s ostatními psy či jinými druhy zvířat, s nimiž má tendence pouštět se do zápasu. Tomuto chování lze však předejít ranou socializací pejska.

Výcvik

Pro soulad páníčka a jeho psa je u stafordšírského bulteriéra velmi důležitý pečlivý výcvik, nejlépe pod vedením odborníka. Toto plemeno není nejvhodnější pro úplné začátečníky, protože má svá specifika. Nejdůležitějším bodem výcviku je spořádaná chůze na vodítku a nacvičený „nezájem o okolí”. To hlavně kvůli temperamentu psa a jeho sklonům pouštět se s ostatními psy do křížku. Psovi je potřeba se věnovat i mentálně. Nanejvýš důležité je v psovi záměrně nevyvolávat agresivní chování. Zároveň je nutné případné agresivní chování psa od jeho útlého věku potlačovat.