Sphynx

Sphynx
Sphynx

Sphynx je velice zvláštní plemeno koček, na které existují odlišné názory. Některým se velice libí, jiní jsou zase zaskočeni tím, že kočkám chybí srst, jinak se jim také říká „naháči“. Tělo kočky je pokryto jen jemnými chloupky. Historie těchto koček sahá do daleké minulosti, kdy byly kočky bez srsti uznávané jako dar, což zvyšovalo jejich oblíbenost.

Náročnost

Kočky Sphynx je velice náročná především finančně. Pořizovací cena této kočky nikdy nejde pod 10 tisíc Kč, bez papírů kolem 5 tisíc Kč, jestliže si chcete koupit výstavní, zaplatíte kolikrát i 3krát více.

Péče o kočku

U Sphynx se musíte zaměřit především na časté čištění srsti, které není založené na vyčesávání, ale na mytí. Minimálně 1krát za týden ji musíte řádně umýt, aby jejich srst byla hladká a kočka nebyla zpocená. Kupujte speciální mýdlo, není vhodné umývat kočku v šamponu. Důležitá je také péče o uši, které musíte čistit. Volně se pohybujícím kočkám musíte v létě mazat kůži, aby se nespálily. Sphynx vás jistě nenechají samostatně sedět u TV, rády se k vám přitulí.

Před pořízením kočky mějte připraveno

  • Misky – jedna miska na vodu, druhá miska na jídlo, které je pro kočku specifické. Sphynx potřebují kupovat krmení přesně pro jejich plemeno, aby měly živiny, které potřebují při absenci srsti.
  • Domeček / pelíšek – každé zvíře i člověk chtějí mít místo, které je jen jejich a mohou se tam schovat kdykoli. Sphynx kvůli jejich společenské povaze vyžadují stálou přítomnost, pelíšek jim dejte do místnosti, kde se nejčastěji pohybujete, aby vás neustále mohly vidět.
  • Záchod a stelivo – jistě chcete mít čistý domov, kde nebudou loužičky a bobky na každém rohu, záchod zařaďte do místnosti, kde se kočka pohybuje. Jestliže odcházíte z domu a kočku zavřete do jedné místnosti, musí mít pohromadě jídlo, ale i záchod.
  • Škrabadlo – kočky mají dlouhé drápky, o které je potřeba pečovat. Škrabadlo je ideální volbou, jak si drápky zarovnat, jestliže to nestačí, musíte jim drápky zastříhnout.
  • Hračky – pro kočku je na hraní vhodná jakákoli hračka, kterou si vyhlédnete ve zverimexu, nejvhodnější bývají „rachtačky“ nebo hračky na provázek, které můžete různě tahat.
  • Veterinář – Sphynx je vzácná kočka, která potřebu odborný dohled, informujte se tedy o možnostech ve vašem okolí. Na cestu k veterináři také budete potřebovat přepravku.
  • GPS lokátor – Sphynx je dost drahé plemeno kočky, je dobré si zajistit GPS lokátor, který je upevněn na obojku, pokud se kočka zatoulá, máte přehled o její poloze.

Údaje o stavbě a životě kočky

Jak již bylo řečeno, kočka je bez srsti. Tělo kočky je střední velikosti, je dostatečně osvalená a k vidění jsou lícní kosti. Má krátký nos, poměrně velké uši, nohy jsou tenké, ale dlouhé. Jednotlivé barvy srsti jsou odlišné, ale jsou sladěné s očima. Sphynx se dožívá přibližně 15 let.

Povaha

Kočky jsou velmi milá a přítulná stvoření, jejich povaha je také velice inteligentní. Jsou přátelské a zvykají si rychle na společnost a nového majitele.

Výcvik

Tyto kočky patří mezi oblíbené na výstavách, není ale potřeba výcviku věnovat extrémní pozornost, neboť jejich povaha nevykazuje žádné negativní vlastnosti.