Slovenský čuvač

Slovenský čuvač

Stručný popis, původ

Slovenský čuvač je pejsek větších rozměrů bílé barvy. Původně byl nazýván Tatranský čuvač, jelikož se jedná o hlídacího pasteveckého psa a jeho původ bychom mohli určit do Slovenských Tater. S největší pravděpodobností se jedná o potomka polárních vlků (proto bílé zbarvení).

Náročnost

Ideálním prostředím pro Slovenské čuvače je velká zahrada, venku umí být nesmírně aktivní a doopravdy dokáže pořádně řádit. Co se týče fyzické aktivity, čuvači jsou stále plní energie a nevynechají jedinou příležitost k tomu, aby mohli běhat po venku. Vyžadují pravidelnou aktivitu a ideální jsou pro ně dlouhé procházky, jelikož, jak již bylo řečeno, se jedná o původně pastevecké psy. Proto jsou pro něj také ideální veliké zahrady, případně domácí zvířata, která by mohl hlídat. Je vhodným společníkem pro celou rodinu a kontakt s lidmi má rád.

Péče o psa

Co se týče péče o tohoto chlupáče, vzhledem k jeho huňaté srsti, je třeba jej zhruba jednou za týden vykartáčovat. V období línání je vhodné kartáčovat jej denně. Jeho srst má schopnost vyčistit sama sebe, většina nečistoty po oschnutí srsti sama opadá na zem. Koupání ve vodě může způsobovat vysychání pokožky, proto není čuvače vhodné koupat častěji, než je doopravdy nutno.

Čistit bychom měli také okolí očí, a to ideálně každý den pomocí navlhčeného ubrousku či tamponu, kterým nečistotu jemně odstraníme. Pečovat je také potřeba o chrup těchto mazlíčků, běžně se u nich totiž vyskytuje zubní kámen, který může chrup nenávratně poškodit.

Co se týče krmení, vhodnou potravou jsou kvalitní granule zvolené ideálně podle věku psa. Pokud budete pejska krmit jídlem z kuchyně, dejte si pozor na jakékoli koření a zároveň si zjistěte, jaké látky pes v aktuálním věku potřebuje ke správné výživě.

Před pořízením psa mějte připraveno

Než si Slovenského čuvače pořídíte, je vhodné mít pro něj veliký životní prostor a prostorný kotec. Do začátku je vhodný i pelíšek pro štěňátko. Pro potřebu procházek je vhodné pořídit vodítko s obojkem. Kromě toho, pokud jej budete chtít brát na výlety někam dál, je dobré mít i náhubek. Pejska je potřeba očipovat a vhodné je i zajištění veterinární péče v blízkém okolí bydliště.

Údaje o stavbě a životě psa

Slovenský čuvač se dožívá v průměru jedenácti let, feny pak let dvanácti. Váha u pejsků se pohybuje od pětatřiceti do pětačtyřiceti kilogramů a u psích slečen zhruba od třiceti do sedmatřiceti kilo. Výška psa bývá mezi dvaašedesáti a sedmdesáti centimetry, u feny mezi padesáti devíti a pětašedesáti centimetry.

Povaha

Pejskové potřebují pevnou ruku a dominantního páníčka. Sami totiž umí být velmi tvrdohlaví. Jelikož se jedná o pasteveckého psa, je velmi dobrým hlídačem a na své teritorium jen tak někoho nepustí. Jinak je ale přátelský. S dětmi toto plemeno vychází velmi dobře.

Výcvik

Pro výcvik čuvače je potřeba pevná ruka a jasné stanovení pravidel toho, co smí a co ne. Ve výchově pak tyto pravidla musíme dodržovat, pokud jednou pravidla porušíme z naší strany (nepokáráme za něco, co se nesmí, nebo nepochválíme něco co se má), může se situace opakovat znovu ve větší míře. Je dobré, naučit psa okamžitému zklidnění, například, pokud si hraje, zavolejte jej v průběhu hry k sobě.