Škrabadla pro kočky – nezbytnost, kterou by měla mít i vaše kočka

Kočka na škrabadle

Pořídili jste si nebo si plánujete pořídit do bytu kočku? V tomto případě by vám nemělo chybět škrabadlo pro kočky. Kočičí škrabadlo není ani zdaleka jen hračkou, ale pro každou domácí kočku naprostou nezbytností. Rádi vám poradíme, proč kočka potřebuje škrabadlo, a ukážeme dostupné typy škrabadel. Na trhu se v současné době prosazují kartonová kočičí škrabadla. V článku se dozvíte i informaci, v čem jsou tak výjimečná, stojí to za to – budete mile překvapeni!

Proč kočky škrábou?

Kočky byly odjakživa zvyklé žít venku v přírodě a to jim částečně ještě zůstalo. V přírodě se kočka o své drápy stará sama a k jejich broušení využívá například stromy. Kočky žijící v bytě, ale tuto možnost nemají. Ve chvíli, kdy doma nemáte žádné škrabadlo, kočka si poradí jinak. Možná jste to už někde slyšeli, kočky pak škrábou sedačku, koberce, nábytek, postele a další vybavení vašeho bytu. Pokud doma nemá škrabadlo, nemůžete to mít kočce za zlé. Kočička za to nemůže.

Proč ale vlastně kočky škrábou? Samotné škrábání má hned několik důvodů a broušení drápků je jen jeden z nich. Dalším důvodem, proč kočka škrábe je, že ze sebe uvolňuje nahromaděný stres. Stává se to i ve chvíli, kdy se kočce dostatečně nevěnujete a ona si chce vynutit vaši pozornost. Vedle toho mají kočky na tlapkách pachové žlázy. Škrábáním si značkují teritorium jak pachově, tak ale i vizuálně. Pokud doma máte více než jednu kočku, doporučujeme pořídit minimálně jedno škrabadlo pro jednu. Ve větších bytech je dobré mít pro kočku i více škrabadel. 

Kočky rády spí a po probuzení se potřebují pořádně protáhnout. Když budete vaši kočičku sledovat, zjistíte, že se vydá ke škrabadlu, začne ho škrábat a u toho se všelijak hrbit a protahovat. Škrábáním se ale kočky i uklidňují a uvolňují endorfiny, díky kterým se stejně jako lidé cítí po psychické stránce výborně. Není důležité, jak si kočka brousí drápky nebo jak často. Stejně ji budete muset drápky tu a tam zastřihnout.

Jaká existují kočičí škrabadla?

Na trhu jsou kočičí škrabadla k dostání v nejrůznějších provedeních. Pro menší kočku vám bude stačit základní škrabadlo, které je v podstatě vytvořeno jen z podstavce a tyčky omotané sisalem. Sisal je velmi odolný, kočka se do něj může zarýt. Časem se sisal trochu třepí a nemusí se hodit do každého bytu. Vedle těchto základních škrabadel najdete v obchodech i velká škrabadla, které jsou vysoká, jejich součástí jsou domečky, žebříky a nejrůznější pelíšky. Tato kočičí škrabadla odpočívadla jsou velmi oblíbená. Nebudete muset řešit pelíšek, jelikož ten bude součástí škrabadla. Kočka si může brousit drápky, ale po škrabadle i lézt a schovávat se do domečku. Na druhou stranu, čím větší škrabadlo je, tím více zabere prostoru, což může být v menších bytech problém. Kočky byly v přírodě zvyklé lézt po stromech a pohybovat se až v korunách stromů. Kočky mají výšky v genech.

Vedle klasických škrabadel můžete kočce pořídit tzv. kočičí škrabadlo strom. Jedná se o škrabadlo, které má jeden hlavní sloupek, ze kterého vycházejí jednotlivé „větve“. Toto škrabadlo je velmi prostorné a zabere vám v bytě poměrně hodně místa. Navíc se nemusí hodit do každého interiéru. Výška se pohybuje okolo 2 metrů. Existují ale i škrabadla, která se šroubují do stropu. Škrabadlo je stabilnější a kočka po něm může libovolně lézt. Hlavní sloupek se rovněž může rozvětvovat a obsahovat domečky nebo místa k odpočinku. Velikost kočičího škrabadla neurčuje jeho kvalitu ani oblíbenost.

Vůbec nejlepší variantou je kočičí kartonové škrabadlo. Výhoda kartonu je, že je měkký a pevný zároveň. Vaše kočička se nezraní a škrabadlo vám vydrží. Po designové stránce se kartonová škrabadla hodí do každého bytu. Kartonové škrabadlo si vaše kočička rychle oblíbí. Kočky mají rády papír a krabice, jen si vzpomeňte, jak se vám kočička naposledy schovala do papírové krabice. Není to náhoda, karton kočky hřeje a krabice jim slouží jako domeček (skrýš), do které si rády lezou. 

Pokud nemá kočka možnost šplhat, stresuje ji to a může dojít k poruchám chování. Stres navíc může vést k rozvoji dalších onemocnění jako například zažívací potíže (zácpa, průjem, zvracení), alergie, opakující se infekce či záněty močových cest,“ upozorňuje MVDr. Martina Načeradská.

Zdroj citace: https://www.denik.cz/bydleni/proc-to-ta-kocka-dela-20140822.html

Lidé v souvislosti s článkem také hledají: senzační kočičí škrábadlo, kočičí škrábadla nejlevnější, kočka nábytek škrábání, škrabadlo pro kočky do stropu, kočičí škrabadlo levně.