latinský název: pterophyllum altum

ČELEĎ
Cichlidae (cichlidy, vrubozubcovití)
PŮVOD
zejména v blízkosti řeky Orinoko ve Venezuele, v pomalu proudící vodě na klidných místech mezi rostlinstvem
ROZDÍL V POHLAVÍ
Mimo dobu páření nelze pozorovat žádný vnější rozdíl v pohlaví.
Jenom v době páření jsou pohlavně zralé samičky poněkud plnější a rozeznatelné podle pohlavní papily, která je větší než u samečků vlastního druhu.
DÉLKA
Skalára vysoká může dosáhnout výšky přes 35 cm, ale v akváriu zůstává mnohem menší.
CHOV
Vzhledem k výšce, které mohou ryby dosáhnout, je vhodným příbytkem jenom Pterophyllum altum vysoké akvárium (minimálně 50 cm Rostliny, mezi nimiž se skalára vyso dobře cítí, jsou například obrovi zakrutichy. Trochu proudění rybá nevadí, ale příliš silný pohyb vody ji nevyhovuje.
SOCIÁLNÍ VLASTNOSTI
Tyto důstojné obyvatele akvária je možn chovat jako pár, ale také v malé skupin Během času sami vytvoří páry z hejna, kt ré spolu žijí v souladu.
S ostatními velkými a klidnými druhy v volávají zřídkakdy problémy. Nemají s však chovat s malými rybami, jako tetram neonovými, protože je budou určitě poklá dat za živou potravu. Ryby se pohybuj velmi klidně a rády „stojí” mezi vodním rostlinami.
TEPLOTA A SLOŽENÍ VODY
27-29 o c, 4-10 0 dH, pH 6,5
POTRAVA
Skalára vysoká přijímá všechno. Such krmivo (S. Diskus, GVG-mix) může sloužit jako základ, ale vedle toho přijímá ryba také ráda živou potravu. Jednou týd
ně je možno rybám dávat spařené salátové listy.
ROZMNOŽOVÁNÍ
Rozmnožování je přibližně srovnatelné se skalárou amazonskou, ale stupeň obtížnosti je mnohem vyšší.
ZVLÁŠTNOSTI
Skalára vysoká se v prvé řadě podobá skaláře amazonské. Vnější rozdíl mezi oběma druhy spočívá v hlavě: hlava skaláry vysoké má při bočním pohledu výrazný žlábek. Tato ryba se ve speciálním obchodě nabízí málo, protože je velmi citlivá a dá se obtížněji chovat než oblíbenější skalára amazonská.