Sibiřský husky

Sibiřský husky

Původ a historie plemene

Sibiřský husky patří mezi nejstarší psí plemeno. Kočovní obyvatelé Sibiře, takzvaní Čukčové, ho totiž sami v dobách dávno minulých vyšlechtili do dnešní podoby. Pes se používal zejména jako tažné zvíře k přepravě různých těžkých břemen a zboží. Fungoval ovšem také jako skvělý partner celé rodiny stejně tak, jako je tomu i dnes.

Péče o plemeno

Sibiřský husky je velmi aktivní pes. Je doslova neúnavný a dokáže běžet až na míle daleko. Pokud se tedy chcete psovi plně věnovat, budete ho muset denně cvičit a také s ním chodit často ven. V opačném případě se začne chovat destruktivně. Pes miluje outdoorové sporty a také turistiku.

Do bytu či na zahradu?

Sibiřský husky může být celoročně chován venku. Je dobré mu tak rozdělit čas na pobyt v interiéru s rodinou a také v exteriéru, kde se vydovádí. Tento pes není příliš vhodný k chovu v městském bytě, ovšem pokud bude mít pravidelný pohyb, dokáže si na prostor zvyknout. Mimo jiné se jedná o velmi čistotného psa.

Miluje svou rodinu

Sibiřský husky bezpodmínečně miluje svou rodinu a nemá sebemenší problém ani s malými dětmi v domě. Je velmi přátelský, avšak také dosti temperamentní.

Péče o psa

Sibiřský husky má velmi krásnou a hustou srst, která ho chrání zejména v zimě. Pes je velmi čistotný, a tak nevyžaduje každodenní koupání ani vyčesávání, které je vhodné provádět zhruba jednou týdně. To ovšem neplatí v období línání. Vesměs ovšem tento pes netrpí na žádné zdravotní problémy. Výjimku tvoří maximálně onemocnění očí, a to zejména šedý zákal či takzvaná dystrofie rohovky.

Krmení

V jídle je tento pes nenáročný. Rovněž vyžaduje velmi malé množství jídla. Štěňatům stačí pouze mléko a štěněčí granule, které se po čase mění za granule na základě úrovně a také aktivity konkrétního psa.

Vybavení pro psa

  • Vodítko, které může obsahovat GPS lokátor
  • Reflexní obojek
  • Misku na jídlo a také na pití
  • Hračky, a to nejlépe na ven
  • Pelíšek
  • Nůžky na drápky a hřeben na vyčesávání

Stavba psa a jeho život

Sibiřský husky má výšku v kohoutku zhruba 51 až 60 cm. Fenky bývají menší. Jeho dospělá váha je u fenky cca. 16 kg a u psa až 28 kg. Sibiřský husky se dožívá zhruba 12 až 14 let.

Povaha psa

Sibiřský husky je rozhodně rodinný pes, který potřebuje kontakt s jinými lidmi a také s jinými psy. Je velmi hravý a miluje čas strávený například ve smečce. Svého majitele zcela respektuje i když má občas sklony k útěkům či toulkám. Pes téměř vůbec neštěká. Na hlídání se ovšem příliš nehodí, je totiž otevřený k tomu milovat každého, koho potká.

Výcvik psa

Sibiřský husky potřebuje rozhodně správný výcvik k tomu, aby se naučil poslouchat a neutíkal svým majitelům. Pes musí mít jednoznačně respekt. Pokud mu věnujete dostatek času a také venkovních aktivit, bude vás milovat.