Šeltie

Šeltie

Původ a historie plemene

Šeltie, delším jménem shetlandský ovčák, je ostrovním plemenem ze Shetlandských ostrovů na skotském pobřeží. Šeltie byla v této oblasti vyšlechtěna teprve v polovině 19. století a v krajině, kde nejsou velcí predátoři, svědomitě plnila funkci hlídače stád.

Náročnost chovu

Šeltie není na chov přespříliš náročná a lze ji doporučit i méně zkušeným chovatelům. Jedná se o neagresivního psa, jehož majitele bude zaměstnávat především péče o dlouhou srst tohoto plemene a možná i starost s poněkud častějším štěkáním.

Péče o psa

O dlouhé srsti již byla řeč výše, je nutné jí často rozčesávat. Shetlandskému ovčákovi je třeba zajistit dostatek pohybu a zábavy. Nejedná se tak o psa, který by byl vhodný pro chování v bytě. Nedílnou součástí péče o psa je jeho výcvik, u šeltie, stejně jako u dalších pasteveckých plemen, je potom o to důležitější.  

Před pořízením psa mějte připraveno

Příchod nového člena rodiny je vždy velkou událostí. Zvláště u takto velkého a energického psa. Kromě základního vybavení jako jsou misky na vodu a granule, dostatek krmiva, vodítko na procházky či dostatečně velká bouda, je třeba mít předem domluvenou i návštěvu veterináře a veškeré předpřipravené formality potřebné pro registraci psa na úřadě.

Údaje o stavbě a životě psa

U shetlandského ovčákova se hmotnost pohybuje v rozmezí 6.5 – 12 kg, feny jsou jako tradičně o něco menší než psi. Plemeno dorůstá do výšky 33 – 41 cm. Šeltie se dožívají 12 – 13 let. Svým vzhledem připomínají kolie, barva srsti může být od zlaté až po blue merle.

Povaha

Šeltie je bezproblémové a klidné plemeno, které se navíc vyznačuje vysokou inteligencí. Ke své rodině si dokáže vytvořit pevné pouto a být tak oddaným a milujícím společníkem. K cizím lidem nemá přílišnou důvěru, není ale agresivní. Díky svému původu je šeltie velmi vnímavá a ostražitá.

Výcvik

Jak již bylo řečeno, šeltie je nesmírně inteligentní plemeno, které potřebuje k rozvinutí všech svých schopností důsledný a tematicky bohatý výcvik. Slabší je u těchto psů pozornost, která může s časem upadat a od cvičitele je tak vyžadován trpělivý přístup. Agresivitou a násilím nelze u tohoto plemene docílit vůbec ničeho.