Přichází období línání psů a koček, pomůže kartáčování i kvalitní strava

Máte doma psa nebo kočku? Pokud ano, je důležité se pravidelně starat o jejich srst. Cesta ke krásné a zdravé srsti není nijak složitá, jen musíte vědět, jak na to. Všichni majitelé psů nebo koček moc dobře znají, že srst je po celém bytě (na sedačce, koberci, oblečení). Kočky i psi pravidelně línají. Kočky línají neustále, ale nejintenzivněji od jara do podzimu. U psů, kteří jsou s vámi doma, se línání projevuje prakticky celoročně. Jak se o srst vašeho domácího miláčka postarat?

Línání je zcela přirozené a nemusíte mít strach, že by bylo něco v nepořádku. Pouze pokud by se objevilo nadměrné línání u kočky, bylo by vhodné navštívit veterináře. Možná si kladete otázku, jak dlouhá trvá línání u koček nebo psů? Línání probíhá v podstatě celou sezonu, ale intenzivněji na jaře a na podzim. Každopádně za normálního stavu se dá línání omezit nebo naopak urychlit. Co je potřeba pro to udělat?

1. Kvalitní strava

Nikdy nebude na škodu, když dopřejete svému mazlíčkovi kvalitní olej. Nejčastěji se využívá lososový olej. Rovněž je velmi kvalitní doplněk stravy s biotinem pro dobrou srst. Kočky se pravidelně olizují a v období líná spolykají velkou porci chlupů. Tuto srst potřebují kočky strávit a dostat ze sebe ven. Kočky i psi si v přírodě pomohou trávou, kterou si mohou venku kdykoliv dát. Máte doma kočku, která je domácí a nechodí ven? V těchto případech je dobré mít doma kočičí trávu pro dobré trávení a pastu Gimpet KASE – PASTE, která obsahuje 50 gramů biotinu pomáhající krásné barvě a lesklé srsti. U psů dávejte pozor na dostatek zinku.

„Pro růst srsti jsou nepostradatelné proteiny, jsou její základní složkou. Kůže a srst využívají pro svůj růst až 25% denního příjmu proteinů,“ uvádí Vanda Holá z Veterinárního centra s.r.o.

Zdroj citace: https://www.zoo-veterina.cz/pece-o-srst-veterina
Gimpet kočka Pasta KASE-PASTE K biotin 50g

2. Vhodná psí a kočičí kosmetika

U psů a koček hraje důležitou roli správný šampon. Jedním z ideálních šamponů je herbavera hafula šampon pro psy a kočky 250 ml, který má neutrální PH a dokáže bojovat i proti výskytu blech a klíšťat. Pokud si pořídíte suchý šampon pro kočky, můžete „vykoupat“ i kočky, které se vody bojí a vyhýbají se jí. V srsti koček a psů se může dařit i blechám a klíšťatům, vždy tomu předcházejte. Od jara do začátku zimy využívejte sprej na blechy pro kočky a sprej na klíšťata pro kočky. Obdobně to mají i čtyřnozí psí kamarádi. Vždy mějte v zásobě sprej na blechy pro psy, stejně jako sprej na klíšťata pro psy. Připadá vám, že se kočka nadměrně škrábe? Pomůže francodex sprej proti škrábání pro kočky 200 ml.

„Pro dlouhosrstá plemena je dobré používat šampon proti plstnatění srsti a kondicionér s olejem. Třeba kokosovým nebo jojobovým. Usnadní se tak rozčesávání. Je zde mnoho dalších možností. Při výskytu parazitů můžete použít antiparazitní šampon, u poškozené srsti šampon s výživou, pro vyšší lesk a podobně. Dále jsou šampony podle barvy srsti. Pro bílou srst bělící šampon, existují šampony pro hrubosrsté jedince, pro krátkosrsté a tak dál,“ tvrdí Linda Hrnčířová, majitelka psího salónu Lindee ve Vestci u Prahy.

Zdroj citace: https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/clanek/srst-zvire-chrani-pece-o-ni-je-proto-nezbytna-327934
Herba Max Spot On pro kočky a psy malých plemen 5x1ml

3. Pravidelné kartáčování a vyčesávání psů a koček

Kartáčování psů a koček patří k nezbytné péči o vašeho domácího mazlíčka. Především v období línání je potřeba ať už psovi nebo kočce pomoci. Významnou roli hraje skutečnost, jestli máte doma dlouhosrsté nebo krátkosrsté plemeno psa nebo kočky.

Krátkosrstá plemena psů a koček

U krátkosrstých plemen můžete využít hřeben extra jemný na kočku nebo psa Zolux. U krátkosrstých plemen koček, ale i psů, lze využít masážní rukavice nebo štětinatý kartáč.

Dlouhosrstá plemena psů a koček

U dlouhosrstých plemen psů a koček je potřeba používat řidší kovový hřeben, kovový kartáč nebo FURminator hrablo M/L Long Hair s dlouhými štětinami. V čem je kartáč na psy furminátor výjimečný? FURminator je nastavitelné hrablo odstraňující slepenou srst bezpečně a snadno. Jaký zvolit hřeben na mainskou mývalí kočku? Chovatelé koček si pochvalují trimovací hřeben pro kočky. Trimovací hřebeny se dají využít také pro krátkosrsté kočky. U psů můžete koupit oboustranný kartáč na psy, který má z jedné strany pevné jehličky a na druhé straně měkké štětiny, které slouží k finální úpravě srsti po vyčesávání. Psům i kočkám se i tak čas od času vytvoří chuchvalec, který je potřeba rozčesat.

„Můžete použít klasický kartáč nebo třeba furminátor, což je buď vyčesávací hrablo nebo kartáč či hřeben, kterými snadněji a rychleji odstraníte přebytečnou podsadu a vyčešete tak přebytečné chlupy,“ radí Linda Hrnčířová z psího kosmetického salónu Lindee.

Zdroj citace: https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/clanek/srst-zvire-chrani-pece-o-ni-je-proto-nezbytna-327934

Jak ale dosáhnout toho, abyste nemuseli ručně využívat hřeben na kočky nebo kartáče a hřebeny na psy? Pořiďte si domů masážní kartáč, o který se může kočka otírat a česat sama. Vhodný je i rohový kartáč Hagen Catit 2.0. V dnešní době si můžete pořídit také elektrický hřeben na vyčesávání srsti pro psy, které pomocí slabého výboje usmrcuje parazity. Podle majitelů psů se ale dnes už jedná spíše o kýč, který nesplňuje svůj účel.

Závěr a doporučení vyčesávání psů a koček

Vyčesávání nebo kartáčování psů a koček, si může váš čtyřnohý miláček docela užít. Nejvíce to vidíme u koček, které se o kartáč rády otírají samy. Vybavení na vyčesávání psů a koček je rozmanité a musíte si najít to, které vám bude nejvíce vyhovovat. Kartáčů a hřebenů je nespočet a je potřeba ho volit podle plemena psa nebo kočky. O srst pečujte u svých mazlíčků také za pomocí vhodné stravy s vitamíny a využívejte správné šampony.