Perská kočka

Perská kočka
Perská kočka

Perská kočka je domácí zvíře, má ráda dostatek pozornosti. Jedná se o nejstarší čistokrevnou a vyšlechtěnou kočku, která se pyšní oblibou převážně v Německu.

Náročnost

Perská kočka nevyžaduje žádnou náročnou péči nebo starost. Někteří ji považují za takového plyšového mazlíčka, který je kdykoli k dispozici pro tulení. Kočka je lenoch, i tak mějte na paměti, že je stále žijící tvor, který občas potřebuje soukromí a čas pro sebe.

Péče o kočku

Péče o kočku není tak náročná, v zásadě vyžaduje základní potřeby jako každé zvíře, dostatek jídla, vody a čistý záchod. Při výběru krmiva si dejte opravdu záležet, vybrat musí takové, které obsahuje dostatek bílkovin, aby byly kočky zdravé a rostla jim kvalitní srst, která je pro perskou kočku rozpoznávacím znamením. Perská kočka má jednu z nejnáročnějších srstí, aby se netvořily různé cucky, musíte ji minimálně 1krát za den důkladně vyčesat. Kočky potřebují jednou za čas vyčistit oči, použijte jen čistou vodu. Pokud se kočka pohybuje v létě venku, je dobré zvážit očkování nebo přípravky proti klíšťatům, které nemusíte vždy vidět.

Před pořízením kočky mějte připraveno

Než si kočku pořídíte domů, musíte mít připravenou základní výbavu.

  • Misky – určitě jednou z nejdůležitějších výbav pro kočku jsou misky na jídlo a pití. Misky mějte umístěny tak, aby vám nepřekážely, nemůžete je neustále někam přenášet. Připravte si jednu misku na jídlo a druhou na vodu, které budou stálé. Ještě mějte připravenou jednu erární, kam budete dávat třeba mléko, které nemá kočka k dispozici během celého dne.
  • Domeček / pelíšek – někdy je pro kočky důležité zajistit více pelíšků, jeden je většinou na zemi a druhý je součástí škrabadla. Pelíšky udržujte v čistotě, aby nebyly plné chlupů.
  • Záchod a stelivo – kočky jsou velice čistotné, nikdy nebudou vykonávat potřebu na místě, kde žijí, na záchod si tak zvyknou velice brzy. Koťata je důležité učit na záchod od narození, pokud uvidíte, že začíná vykonávat potřebu, okamžitě je dejte na záchod, později se na něj naučí chodit sama. Stelivo je nutné pravidelně vyměňovat, aby vám to doma nezapáchalo, nejčastěji je tomu 1krát za dva dny.
  • Škrabadlo – věděli jste, že kočky rády pozorují svět z vrcholu? Škrabadlo jim nejen umožní tuto možnost, ale také se zabaví při prolézání.
  • Kartáč – jak již bylo řečeno, kočky potřebují péči o svoji srst, proto bývá kartáč velice důležitou součástí každé domácnosti, kde je kočka.
  • Hračky – kočky jsou hravá zvířata, rády si hrají s různými míčky, které mohou honit. Čím více budou mít hraček a využití, tím méně vám budou poškozovat nábytek a jiné věci doma.
  • Veterinář – optejte se ve svém okolí u veterinářů, abyste měli u některého místo, většinou bývá jejich kapacita omezená. Zároveň se rovnou domluvte na čipování kočky, které na rozdíl od psů bývá jen dobrovolné, nicméně je určitě užitečné, pokud bydlíte na venkově a kočka se bude toulat.
  • Obojek – jestliže si nechcete kočku čipovat, zvažte alespoň jinou alternativu, abyste měli kočku pod dohledem. Většina volně se toulajících koček má pouze obojek, kde má napsanou adresu, komu patří.
  • Přepravka – i když nebudete s kočkou nikam cestovat, musíte mít připravenou přepravku, kdybyste potřebovali k veterináři.

Údaje o stavbě a životě kočky

Perskou kočku jistě poznáte na první pohled, má dlouhou a krátkou srst, která má velké množství podrostu. Žádné nesmí chybět krátký a půvabný nos. Kočky jsou středně velké a jejich váha se pohybuje kolem 7 kg u kocourů a 6 kg u koček. Perská kočka má silné a krátké nohy, na kterých mají chloupky mezi prsty. Jejich barva srsti je vždy sladěná s barvou očí a ocas je krátký. Když uvidíte dvě perské kočky vedle sebe, mohou se razantně odlišovat, někteří totiž dávají přednost většímu krmení svých mazlíčků, aby dosáhly větší stability těla. Kočky se dožívají přibližně 15 let.

Povaha

Perská kočka je klidný domácí mazlíček, který se hodí i do bytu. Jsou velice kamarádské, mají rády pozornost, vhodné mohou být i k dětem, pokud se k nim nebudou chovat agresivně, jinak by se mohly bránit drápy. Kočky mají ve zvyku drápat, proto musí mít neustále možnost, kde si budou moci brousit drápky. Kočka si rychle zvykne na svoje prostředí a nerada ho mění, pokud je zvyklá vyrůstat v bytě, bude se bát ven. Stejně to platí i obráceně, je-li kočka celý svůj život na venkově, žít bude doma i venku, bude se poté v bytě trápit. I kočky jsou teritoriální zvířata, nemají rády přítomnost jiné kočky, obzvláště stejného pohlaví (dva kocouři).

Výcvik

Kočka perská nevyžaduje žádný speciální výcvik.