Obojky, vodítka a postroje pro psy

Žádný pes by se neměl obejít bez vodítka, obojku a postroje. Výběr tohoto vybavení se rozhodně nesmí podcenit a jistě neuškodí poslechnout si rady zkušených kynologů. Pejskovi musí totiž vše co nejvíce vyhovovat, jinak bude omezován ve svátečních chvílích vycházek mimo dům svého pána.

Obojků existuje nepřeberné množství

Naprostý základ představuje obojek, který bývá vyráběn z rozličných materiálů. Nejběžnější jsou kožené, kovové a textilní obojky. Kožené lze hodnotit jako klasiku. Kovové jsou nejčastěji řetízkové, což je předurčuje k tomu, aby našly své hlavní využití při výcviku. Zásluhou svojí trvanlivosti jsou vhodné i k běžnému nošení. Textilní obojky se v současnosti zpravidla vyrábějí z umělých vláken, přičemž u větších plemen hrozí, že se při trhnutí mohou vlivem opotřebovanosti přetrhnout.

Chybně zvolené vodítko může zapříčinit nepříjemné poranění

Materiál, z něhož je vyroben obojek, je důležitý v první řadě pro psa, materiál na zhotovení vodítka naopak pro jeho majitele. Někdy může totiž v případě nečekaného rozeběhnutí psa zapříčinit i nepříjemné zranění na ruce. Toto nebezpečí částečně eliminují vodítka s kulatým průřezem. Existují různé druhy vodítek podle způsobu jejich použití: vodítka pro denní použití, přepínací vodítka, vodítka pro výcvik, stopovací, výstavní i speciální. Všechna tato vodítka spojuje, že by vždy měla mít na jednom konci pevné oko pro ruku psovoda a na druhé straně karabinu či pevné kovové oko pro upevnění na obojek. U velkých plemen je provedení a pevnost karabiny zásadní. Nevyhovující jsou karabiny z křehkých slitin, protože sice na pohled vypadají dobře, ale mechanicky mají malou výdrž. Značné popularitě se dnes těší natahovací vodítka. Je to podivuhodné, protože jejich výhodou je jen skutečnost, že psovod nemusí neustále namotávat a vymotávat dlouhé stopovací vodítko. Nevýhod je o poznání více: psi je tahají krkem, vodítko de facto znemožňuje zastavení psa, když se rozeběhne, a konečně komplikuje nácvik celé řady povelů.

Postroj musí psovi dokonale sedět

Pro všechny psy jsou vhodné i postroje. Ty jsou doporučovány v první řadě pro štěňata a malé psy, kteří jsou náchylní při používání běžného obojku k bolestem krku. Postroj v porovnání s obojkem rozloží rovnoměrně tlak vodítka. Svůj účel však plní jen tehdy, když psovi dobře sedí. Pro majitelé je při výběru postroje nutné znát obvod krku a obvod hrudníku. Pro jistotu může změřit i délku mezi uvedenými obvody, a to přes kohoutek a mezi předníma nohama.

Stahovací obojky mají svoje opodstatnění

Mnoho psů má sklon k táhnutí, přičemž neustálé přetahování na vycházce unavuje psa i jeho majitele. K odnaučení tohoto zlozvyku slouží stahovací obojky, které jsou však někdy kritizovány a zavrhovány. Zkušenosti hovoří o tom, že stahovací obojky zásluhou toho, že přiškrtí psa na krku, jeho sklon k táhnutí záhy potlačí. Z dlouhodobého zdravotního hlediska je tedy možné užití stahovacích obojků doporučit.