Novofundlandský teriér

Novofundlandský teriér

Stručný popis, původ

Novofundlandský teriér je pejsek středních rozměrů, nejčastěji černé barvy, nebo barvy hnědé, případně černobílé. Jejich původ je z Kanady a s největší pravděpodobností se jedná o křížence původních indiánských psů a psů dovezených Evropany.

Náročnost

Pejsek velmi rád chodí po venku a má rád procházky. Mimo to také rád plave, a právě proto se hodí jako pomocník plavčíků. Pejsek má rád aktivitu a je potřeba s tím zajít na procházku minimálně jednou denně. Ideální je pro něj středně velká zahrada a prostorný kotec. Ideální je tedy spíše do domu než do bytu. Zároveň se ale pejsek hodí k dětem, jelikož je velmi přátelský a tolerantní.

Péče o psa

Péče o tohoto pejska není zas tak náročná. Potřebuje kvalitní výživu, a to zejména v nízkém věku. Ideální je krmivo pro štěňata molossoidních plemen. Vhodné jsou také doplňky pro výživu kloubů. Vzhledem k tomu že tito psi jsou těžcí, trpí obtížemi právě s klouby, a to především v pozdním věku. Právě z tohoto důvodu je pro ně ideální plavání, při kterém své klouby tolik nezatěžují. Není také vhodné psovi cokoli házet, jelikož při chytání skáče a klouby tak nadměrně zatěžuje. Čas od času je dobré psa vyčesat. Zejména pak na nohou a za ušima.

Před pořízením psa mějte připraveno

Pokud si pejska chcete koupit je vhodné mít pro něj připraven pelíšek a prostorný kotec. Vodítko, obojek a náhubek na procházky a také vhodnou výživu.

Údaje o stavbě a životě psa

Feny se dožívají devíti let, psi let jedenácti. Jejich váha se pohybuje mezi padesáti a sedmdesáti kilogramy. Dorůstají se výšky 66 až 71 centimetrů.

Povaha a výcvik

Pes je nesmírně hravý a tím pádem vydává spousty energie. Má však doopravdy svou hlavu, a tak zejména zpočátku vypadá jako velmi neposlušný. I přesto je možné jej naučit celou řadu povelů. Je potřeba však s výcvikem začít ve chvíli, kdy má zrovna on sám náladu. Zpravidla vychází dobře s ostatními psy a zvířaty. Výhodou také je že se jedná o psa, který nemá moc loveckých pudů. Na procházkách vám tedy nebude moc za ničím utíkat. Jejich aktivita s věkem klesá.