NEONKA ČERVENÁ

latinský název: Paracheirodon axelrodi 

Paracheirodon axelrodi - NEONKA ČERVENÁ
Paracheirodon axelrodi – NEONKA ČERVENÁ

ČELEĎ 

Characidae (tetry, trnobřichovití) 

PODČELEĎ 

Tetragonopterinae 

PŮVOD 

Na okraji povodí Amazonky, zejména v řekách Rio Negro a Orinoko 

ROZDÍL V POHLAVÍ 

Samečci jsou štíhlejší než samičky, které mají plnější břišní partii a často jsou na břiše trochu „bledší“.

DÉLKA

Přibližně do 5 cm 

CHOV 

Neonku červenou je možno chovat v menším akváriu, ale poněvadž ryby rády a hodně plavou, je lepší středně velké akvárium. Ryby vycházejí dobře s velmi odlišnými druhy a vzhledem ke své přátelské povaze jsou velice vhodné pro společenské akvárium. Silně osvětlená akvária se pro tento druh hodí méně. Tmavé dno, dostatečné okrajové osázení a plovoucí zeleň přispívají k tomu, že se ryby cítí dobře. Proudění ve vodě jim vyhovuje, ale není nutné. 

SOCIÁLNÍ VLASTNOSTI 

Tyto ryby jsou zvlášť mírumilovné, jak navzájem, tak i vůči ostatním obyvatelům akvária. Ve volné přírodě tvoří neonka červená hejna o tisících exemplářů. To jim samozřejmě nelze v akváriu poskytnout, ale je třeba si uvědomit, že velké hejno přes dvacet exemplářů je nejen lepší pro ryby samotné, ale také překrásné na pohled. Neonka červená je aktivní ryba, která přebývá přednostně ve středním patře. 

TEPLOTA A SLOŽENÍ VODY 

24—28 oc. Ideální vodou je velmi měkká (2—80 dH) a mírně kyselá voda (pH 8). Ryby však někdy také dlouhou dobu vydrží ve vodě, která je odlišná. Má-li hejno neonky červené vydržet déle, je třeba rybám více vyhovět, pokud jde o kvalitu vody. 

POTRAVA 

Neonku červenou není obtížné krmit. Má v oblibě suché krmivo a drobnou živou potravu jako nitěnky a dafnie. 

ROZMNOŽOVÁNÍ 

Neonku červenou lze velmi obtížně rozmnožovat. Kromě toho jsou mladé rybičky velmi náchylné k chorobám. Vždy se má používat samostatné odchovné nádrže, která je předem dezinfikována. Je třeba dezinfikovat také všechny ostatní materiály, kterých se používá. Provzdušňování není až tak nutné. Odchovná nádrž nemá nikdy stát na osvětleném místě: jak rodičům, tak i mladým rybičkám se daří lépe, když je osvětlení slabé. 

Neonky červené požírají jikry, takže je rozhodně nutné instalovat několik centimetrů nad dnem rošt. Ryby kladou jikry volně do vody a dávají přednost kladení jiker na jávský mech. Mladé rybičky je možno v prvním týdnu krmit velmi drobnými krmnými živočichy, později jemným práškovým krmivem.