Německý boxer

Německý boxer

Stručný popis, původ

Krátkosrstý pejsek využívaný původně jako honící pes. Honící psi měli za úkol chytit lovenou zvěř a udržet ji do chvíle, než k ní přijde pán, který ji skolí. Proto mají nápadně velikou čelist. Nejčastější zbarvení je kávově hnědá až zlatá barva, v obličejové části je zbarvení černé a možné jsou i bílé znaky (nejčastěji tzv. náprsenka).

Náročnost

Boxer potřebuje velkou míru pohybu a neustálé aktivity přiměřené jeho tělesnému rozpoložení. Proto jsou pro něj ideální psí sporty jako je aport, frisbee a podobné. Neustále vyvíjí pohybovou aktivitu a na procházku s ním musíte doopravdy minimálně jednou denně. Jinak by však měl mít svůj pelíšek jistě doma, jelikož kvůli své krátké srsti nesnáší dobře podchlazení, kterému je velmi náchylný. Pokud budete pejska pravidelně venčit, nebude mít problém ani s bydlením v bytě. Stejně jako zima je pro něj nebezpečné i horko a přehřátí, které z něj hrozí. Proto je vhodné především v letních měsících chodit na procházky do míst, kde je pro něj dostatek stínu.

Péče o psa

Krátká srst nemá pouze nevýhody v podobě problémů s termoregulací, ale naopak i výhody z hlediska péče. Srst stačí vyčesávat pouze čas od času, jednou za týden až za dva, a to pouze krátkým gumovým kartáčem. V době línání je vhodné kartáčovat denně. Větší pozornost je třeba věnovat drápům, které by německý boxer měl mít krátké. Pravidelně také kontrolujte uši. Pokud by se v nich objevila nečistota, je potřeba vyčistit je speciálním přípravkem pro psy.

Pro výživu psa zvolte raději již od malého štěněte granule. Domácí strava by štěněti jistě neprospěla a co se týče konzerv, ty obsahují vysoké procento vody. Pro dospělé jedince existují krmiva speciálně vytvořená pro tuto konkrétní rasu. Pochopitelně je vhodné vybírat krmivo kvalitnější.

Před pořízením psa mějte připraveno

Pro pejska si jistě pořiďte pelíšek na doma a misku na granule. K zahození nebude ani vodítko, ačkoli pokud to bude možné, raději se bude jistě pohybovat na volno.

Údaje o stavbě a životě psa

Boxer se dožívá devíti až dvanácti let. Psi většinou dosahují hmotnost nad třicet kilogramů a dorůstají výšky padesát sedm až šedesát tři centimetrů, feny pak nad pětadvacet kilogramů s výškou mezi třiapadesáti a devětapadesáti centimetry.

Povaha

Boxeři mají lehkou tendenci utíkat za zajímavými vzruchy v okolí (ptáci a jiná drobná zvířata). Hodí se úplně perfektně k dětem a je dobrým hlídačem pro celou rodinu. Bývají veselí, přátelští a sebevědomí až hrdí. Pokud zanedbáme výchovu, mohou být až agresivní.

Výcvik

Tato rasa je velmi inteligentní a ráda se učí novým věcem. Výchova však u něj musí probíhat neustále od malého věku až do doby kdy je již starý, jelikož stále potřebuje něco nového. Vzhledem k jeho učenlivosti a hravosti jsou pro výcvik ideální i různé psí sporty.