Německá doga

Německá doga

Původ a historie plemene

Současnou podobu získala Německá doga, jak již název napovídá, v 19.stol. v Německu. Již ve starověku se však podobní psi objevovali v Egyptě a Mezopotámii. Ačkoli svým vzhledem může mnohým nahánět strach, při správném výcviku bude svou rodinu nade vše milovat. K dětem a jejich vrtochům je až neobvykle tolerantní.

Náročnost

Těžko říct, zda se doga hodí spíše do bytu či ven. V každém případě je velice náročná na pohyb. Pobyt v kotci a možnost velké zahrady je jistě skvělou volbou, ovšem v zimě je nutné, dostatečně kotec zazimovat, nebo umožnit psovi vstup do domu. Plemeno lze samozřejmě chovat i v bytě, ale mějte na paměti, že potřebuje velké množství pohybu a také že občas svou mohutností působí trochu jako slon v porcelánu. Na dekorace položené na nízkém televizním stolku tedy zapomeňte.

Péče o psa

Srst poměrně dost líná, proto pokud máte psa v bytě, každodennímu vyčesávání se nevyhnete. Dogy nelibě nesou veškerou péči o jejich zdraví, proto tato péče představuje pro některé majitele doslova tvrdý oříšek, ačkoli není nijak náročná. Standardně provádějte kontrolu uší, případně jejich čištění, dále také čistěte chrup speciálními přípravky a pokud bude potřeba, zastřihujte drápky.

Velký pes = velké finanční náklady. Jde o plemeno, které v dospělosti váží až 70 kg, proto potřebuje ke správnému růstu opravdu velké množství velice kvalitní stravy. U dog se mohou objevovat kostní nádory či dysplazie loketních a pánevních kloubů. Mějte tak na paměti, že u zvěrolékaře necháte mnohem větší obnos peněz než u menších plemen. Je logické, že potřebuje větší dávku ať už jde o anestezii, nebo očkování, odčervování, náklady se tedy zvyšují.

Před pořízením psa mějte připraveno

Před donesením štěněte myslete na přípravu jeho prostředí. Ať už jde o pelíšek, nebo kotec. Vše řádně nachystejte, ať má pes své útočiště. Doga je samozřejmě mohutná, proto pořiďte kvalitní vodítko, které se nepřetrhne. Doporučujeme také od mala zvykat na náhubek, kterých pochopitelně budete muset zakoupit několik, vzhledem tomu jak štěně poroste. Možná vám přijde tato investice zbytečná, ale dogy na první pohled nepůsobí díky své mohutnosti jako mírumilovné plemeno.

Údaje o stavbě a životě psa

Vzhledem k nemocím, které jsou dogám vlastní, se bohužel dožívají pouze 7-10 let. Psi mohou měřit až 80 cm a vážit i 75 kg. Feny bývají o trochu menší, většinou okolo 72 cm a váha se pohybuje k 70 kg.

Povaha

Tento věrný pes je velmi fixován na svého pána, kdežto k cizím osobám bývá zpočátku odměřen. To je zapříčiněno jeho hrdostí. Děti miluje nade vše a nechá si od nich i ledaco líbit. Stane se věrným a milujícím členem rodiny. Snad jedinou nevýhodou je poměrně krátká délka života v porovnání s ostatními plemeny.

Výcvik

Důkladný výcvik nesmíte u takto statného plemene opomenout. Délku života lze snadno prodloužit dostatečnými procházkami, při níž pes napíná svaly a šlachy. Se základním výcvikem začněte již v útlém věku, a to formou hry. Na dogu neplatí hrubé povely, mohla by se urazit. Mnohem lépe bude pracovat při vlídném a láskyplném zacházení.