Mazlíček pro alergiky? Africký šnek!

Africký šnek

Domácí mazlíček, který vám učaruje! Jste-li právě u vás doma na pomyslném bitevním poli s vašimi potomky, kteří žadoní a prosí, abyste jim pořídili domácího mazlíčka, africký šnek může být skvělou volbou. Obzvláště pro ty, kteří se chlupatým mazlíčkům z praktických, citových či zdravotních důvodů zapřísáhle vyhýbají. Chov afrického šneka totiž nadchne malé i velké!

Oblovka, achatina nebo africký šnek? Rozhodně skvělý kamarád!

Nezapáchá, nedělá žádný hluk, nemůže vám utéct ani vás pokousat. Navíc je vhodný pro alergiky. To je achatina, česky nazývána oblovka, jednoduše šnek, který dorůstá nebývalých rozměrů. I když se to zdá přehnané, klidně se s ním můžete mazlit, nechat si jej lézt po ruce i po těle – což využívají obzvláště lidé trpící lupénkou či ekzémem. 

Není totiž žádným tajemstvím, že šnečí sliz se používá k léčebným účelům ve farmacii. A zkrášlovací salóny „šnečí masáž“ nabízí svým klientkám k omlazení pleti. Jak vidíte, přínos tohoto šnečího mazlíka je velkolepý. 

I když nepřiběhne na zavolání, snadno si zvykne na vaše dotyky. V mnoha mateřských školkách je věrným společníkem malých princezen a princů. Dokonce je k terapii používán i v domovech pro seniory, kde nahrazuje chybějící lásku a dotyky. Šnečí kamarád je zkrátka parťák pro každého. Přitom můžete směle vyrazit na pár dní na dovolenou – nepotřebuje venčit ani mít denní přístup k vodě či potravě.

Chov afrického šneka je nenáročný a přitom zábavný

Péče o afrického šneka je snadná a nenáročná. Nepotřebuje procházky ani vaši každodenní pozornost. Za krmivo ani chovatelské potřeby neutratíte nehorázné sumy. Pro spokojený život africký šnek potřebuje plastové či skleněné terárium, kdy je doporučováno na každý centimetr velikosti ulity jednoho šnečka terárium o objemu jednoho litru. 

Pokud tedy budete mít tři šnečky o velikosti deset centimetrů, je pro jejich blahobyt dostačující terárium či fauna box o objemu 30 litrů. Ubikace je jedinou větší položkou. Do šnečkova obydlí totiž stačí dále dokoupit podestýlku za pár korun – kokosovou drť, neboli lignocel – případně misku na krmivo či vodu. 

Nezbytnou součástí je sépiová kost, ke které musí mít neustálý přístup. Z ní totiž získává nezbytný vápník k tvoření, zpevňování i opravám své úchvatné ulity. Ta však není nezbytná. Krmení šnečka se vám bude líbit – stravuje se nenáročně a velmi zdravě.

Dost možná, že vás inspiruje k větší konzumaci ovoce a zeleniny. Africkému šnečkovi totiž můžete dávat téměř veškerou zeleninu i ovoce, pouze citrusové plody, rajčata, paprika jsou doporučovány zcela výjimečně – zbavené semínek. Pochutná si však i na obyčejné trávě, pampeliškách, jitrocelu, větvičkách ovocných stromů i mnoha listech.

Co šnek potřebuje? Jak jej chovat aneb malé desatero pro začátečníky

  1. Především mějte na paměti, že i když je africký šnek nenáročný na chov, stále je to živý tvor, který si zaslouží vaši péči. Především pak dobré rozhodnutí, zda po jeho až sedmileté společnosti skutečně toužíte.
  2. Šneček potřebuje pro spokojený život vyšší vzdušnou vlhkost, ubikaci tak pravidelně roste.
  3. Pokud se šnečkovi něco nelíbí, zavíčkuje se. Takto se uvede do „úsporného režimu“. V případě zlepšení podmínek se sám odvíčkuje. Zvládne tak i vaši týdenní dovolenou, pokud se však víčkuje i když jste doma, zkontrolujte pestrost stravy a dostatečnou vlhkost.
  4. I když je péče o šnečka snadná, pravidelně z obydlí odstraňujte zbytky potravy a také trus. Ten nijak nezapáchá a připomíná svým tvarem žížalu. Pokud zbytky ponecháte, můžete přilákat otravné mušky, kterých se zbavíte výměnou podestýlky. Tu stačí měnit jedenkrát za čtrnáct dní i měsíc.
  5. Šneček má rád patřičnou vlhkost, přesto ale jeho obydlí pravidelně větrejte. Myslete i na odvětrávání. Do plastových boxů můžete snadno navrtat dírky.
  6. Pro krásnou ulitu není šnečka potřeba ničím mazat, rozhodně se vyhněte veškerým olejíčkům, krémům či snad chemikáliím. Stačí obyčejná sprška či voda z rozprašovače.
  7. Domeček šnečkovi můžete zpříjemnit živou rostlinkou, na které si však s velkou pravděpodobností i pochutná 🙂
  8. Pokud se rozhodnete šnečka „koupat“ dopřejte mu pouze sprchu. V hlubší vodě by se totiž mohl utopit – nabral by vodu do dýchacího otvoru. Mějte toto na paměti i v případě, že chcete do ubikace vložit misku s vodou.
  9. Šnečci se velmi rychle množí – kladou desítky i stovky vajíček. Pokud se chovu nechcete věnovat aktivně, vajíčka rozhodně nevyhazujte do popelnice ani nesplachujte, ale rozmačkejte nebo zamrazte. Vylíhnutí šnečci by nemuseli přežít zimu. Hlavně je jejich vypouštění do volné přírody zakázáno. Jejich přemnožení by mohlo narušit ekosystém.
  10. Šnečky není vhodné brát „na procházku“ obzvláště v létě, kdy mohou, díky i pár minutám na sluníčku, zemřít. I když pochází z Afriky, horké dny přežívají zahrabáni v hlíně či listí. Aktivní jsou až v noci.