Máte stáje nebo se staráte o koně? Nezapomínejte na kvalitní otěže či ohlávky od českých výrobců

Hnědý kůň

Na trhu najdete celou řadu nejrůznějších výrobců vybavení a potřeb pro koně. Jste si ale jistí, že jsou jejich výrobky pro vaše koně nejvhodnější? Máte dost nákupů od velkých společností, které vyrábí obrovské množství zboží, ale už nedbají na kvalitu každého kusu? Obraťte se na české lokální výrobce. Jedním z takových výrobců je Tereza Chlumská. Co konkrétního Tereza vyrábí?

Ohlávky pro koně

V mé nabídce jsou klasické stájové ohlávky, které mohu ušít z 20-25 mm popruhu. Pro shetty či mini pony se dá i z 13 mm popruhu. Popruhy je možné využít jednobarevné, se stuhou, se vzory,reflexní i voděodolné. Stájovky mohu po domluvě s vámi ušít v jedné, místy dvojité vrstvě, případně dvojité, místy trojité vrstvě. Ohlávky se dají podšít celé nebo jejich vybrané části fleecem či softshellem. Do budoucna bych ráda využívala i podšití beránkem. Po domluvě je možné uplést ohlávku i z Paracordu, což je velice netradiční a zároveň zajímavá verze.

Běžným produktem mé výroby jsou provazové ohlávky, které se dají udělat s opletem na nánosníku z Paracordu. Na přání zákazníka mohu oplést i nátylník. Je možné přidat kroužky k nánosníku a tím získat jezdeckou ohlávku.

Vodítka pro koně

V nabídce vodítek pro koně mám klasická provazová vodítka nebo vodítka z popruhu – jednobarevný, se vzory, reflexní, voděodolný či pogumovaný. Vodítko je možné udělat i z Paracordu. Vodítka dělám běžně s pevnou 100 mm karabinou, ale po domluvě se dá použít i větší / menší či bezpečnostní karabina. Délku si vždy určuje zákazník, dle využití. Zakončení volné nebo s poutkem na ruku. Poutko u popruhových verzí mohu vyztužit fleecem nebo softshellem pro větší pohodlí.

Pro estetické využití se dá udělat vodítko z řetízku s poutkem na ruku z popruhů, lana či Paracordu.

Koňské lonže

Lonže mohu stejně jako vodítka udělat provazové či ze všech nabízených popruhů – jednobarevný, se vzory, reflexní, voděodolný, pogumovaný. Zakončení buď volné nebo poutkem na ruku. Po domluvě je možné poutko vyztužit fleecem nebo softshellem.

Otěže pro koně

Nejčastěji prodávanými otěžemi jsou provazové otěže. Provazové otěže mohu udělat jednodílné nebo dvoudílné, ale vzhledem k tomu, že nepracuji s kůží, tak u dvoudílných preferuji 12 mm lano, kde mohu na konce použít kovovou koncovku. Esteticky to vypadá lépe, než když se nezakončí. Dá se ale i z mnou běžně používaného 14 mm nebo 16 mm lana, v těchto případech však bez koncovky.

Otěže mohu také udělat ze všech uvedených popruhů buď na karabiny, které se připnou k uzdečce nebo klasicky na přezku. Ideální k anglické uzdečce jsou dle mého z voděodolného popruhu s gripem, který neklouže v ruce.

Otěže z Paracordu mohou být také na karabiny nebo na přezky, vzor je možný plochý nebo kulatý. Mohu udělat i barelové otěže.

Uzdečky pro koně

Troufám si říct, že jsem jedna z mála, kdo dělá uzdečky z Paracordu. Uzdečky dělám ideálně na míru konkrétnímu koníkovi s možnou mírnou regulací velikosti. Uzdeček z Paracordu se dají udělat spousty verzi:

  • lícnice s nátylníkem v jednom kuse a podhrdelník
  • lícnice s nátylníkem v jednom kuse s čelenkou a bez podhrdelníku
  • lícnice s nátylníkem v jednom kuse s čelenkou a podhrdelníkem
  • lícnice s nátylníkem v jednom kuse s čelenkou, podhrdelníkem a nánosníkem. Libovolně se dají jednotlivé části vyztužit-nánosník, čelenka, nátylník. Z Paracordu není problém uplést ani bezudidlovou uzdečku.

Další variantou je nylonová uzdečka z popruhů – jednobarevný, se vzory, reflexní. Stejně jako u uzdečky z Paracordu jsou možné různé verze, mění se jen výztuha. Podšití je možné z fleecu nebo softshellu.

Poslední a nejnovější možnou variantou je uzdečka z voděodolného popruhu, který se dá vlastnostmi srovnat s Biothanem. Varianty se ani zde nemění.

Kůň ve stáji

Koňské nákrčáky

Po domluvě je možné vyrobit nákrčníky – provazové nebo z Paracordu. Teoreticky není problém použít ani popruhy, ale nevypadá to tak dobře esteticky.

V budoucnu bych se ráda posunula k výrobě podsedlových deček, případně i dek, klasických bandáží a třeba i nylonových třmenových řemenů. Také mě láká výroba čabrak a třásní, případně celých masek proti mouchám. Chtěla bych se pustit i do výroby provazových uzdeček, mám na ně dost dotazů, bohužel si jimi nejsem jistá, proto je v nabídce ještě nemám. Rozšíření nabídky by se mělo týkat i obalů na třmeny, sedla a beránků na posedlí. Pro jezdce jsou v plánu různé kapsičky na drobnosti jako mobil, klíče atd. s možností zapnutí kolem pasu či paže.

V případě dotazů či požadavků na výrobu mě neváhejte kontaktovat na stránce: https://www.facebook.com/TERAN.vyroba

Pokud máte speciální přání, tak klidně napište vaší představu a probereme spolu, zda je to možné či nikoliv. Vždy se ale snažím maximálně vyhovět požadavkům zákazníka.