KRUNÝŘOVEC VELKOPLOUTVÝ

latinský název: Pterygoplichthys gibbiceps 

Pterygoplichthys gibbiceps -krunýřovec velkoploutvý
Pterygoplichthys gibbiceps 

ČELEĎ 

Loricariidae (krunýřovcovití) 

PODČELEĎ 

Hypostominae 

PŮVOD 

Peru, v proudící vodě 

ROZDÍL V POHLAVÍ 

Rozdíly nebyly dosud zjištěny. 

DÉLKA 

V akváriu nedosahují tyto ryby většinou větší délky než 20 cm. 

CHOV 

Krunýřovce velkoploutvého s jeho nádhernou kresbou je možno jako mladou rybičku sice ještě chovat v menším akváriu, ale v dobrých podmínkách ryby rychle rostou a potřebují proto více prostoru. Je třeba mu zajistit možnosti úkrytů, jako kořeny, partie kamenů a husté osázení, aby se ryba přes den mohla skrývat. Silným filtrem se voda udržuje v pohybu, což této rybě vyhovuje. 

SOCIÁLNÍ VLASTNOSTI 

Krunýřovec velkoploutvý je přátelská ryba, která ostatní obyvatele akvária neobtěžuje. Ani když vyroste, nepronásleduje mnohem menší ryby. Má-li dostatek možností úkrytu, není rybu přes den příliš vidět. Odpočívá na stinném místě někde pod kořeny v hustém porostu a stává se aktivní až za soumraku. To je také nejlepší doba ke krmení. Tyto ryby se často chovají jako jednotlivci, ale jelikož v přírodě plavou také ve velkých hejnech, vyhovuje jim společnost vlastního druhu i v akváriu. 

TEPLOTA A SLOŽENÍ VODY 

24—27 c. Tato ryba klade málo požadavků na složení vody, avšak voda má být čirá a čistá. 

POTRAVA 

Tato ryba se zdržuje převážně na dně a odklízí to, co ostatní obyvatelé akvária nespotřebovali. Potrava sestává kromě toho převážně z rostlinné potravy: z řas, které ryby svou mimořádně silnou přísavnou tlamou seškrabávají z rostlin, kamenů, kořenů a skel akvária. Není-li akvárium porostlé řasami, je nutné rybám každý den podávat zelené krmivo. Velmi vhodné jsou krmné tablety, které obsahují velké procento rostlinné výživy (S. Viformo, S. Premium), ale ryba přijímá také spařené salátové listy. 

ROZMNOŽOVÁNÍ 

O rozmnožování dosud není nic známo.