KRUNÝŘOVEC LEOPARDÍ

latinský název: Pseudancistrus leopardus 

Pseudancistrus leopardus - KRUNÝŘOVEC LEOPARDÍ
Pseudancistrus leopardus – KRUNÝŘOVEC LEOPARDÍ

ČELEĎ 

Loricariidae (krunýřovcovití) 

PODČELEĎ 

Ancistrinae 

PŮVOD

Brazílie, v potocích s rychle proudící vodou

ROZDÍL V POHLAVÍ 

Mimo dobu páření je téměř nemožné pohlaví rozlišit. Během doby páření má sameček vydutiny na hrudních ploutvích. 

DÉLKA 

20-35 cm, v závislosti na velikosti akvária. 

CHOV 

protože tyto ryby mohou být dosti velké, je nejlépe chovat je ve velkém akváriu. Délka I m je však minimální. Ryby se zvláště rády zarývají a jsou proto ideálními obyvateli pro akvárium s cichlidami. Velmi jim vyhovuje proudění. Je možné jim ho poskytnout pomocí silného motorového filtru. Je třeba také vytvořit úkryty a dbát na to, aby osvětlení nebylo příliš ostré. 

SOCIÁLNÍ VLASTNOSTI 

Je možné bezproblémově chovat více exemplářů. Ryby ostatní obyvatele akvária neobtěžují. Zdržují se převážně ve spodním patře. Přes den je téměř není vidět. Teprve k večeru se stanou aktivní a vydávají se hledat potravu. 

Pseudancistrus leopardus - KRUNÝŘOVEC LEOPARDÍ
Pseudancistrus leopardus – KRUNÝŘOVEC LEOPARDÍ

TEPLOTA A SLOŽENÍ VODY 

25—27 c. Složení vody není tak důležité, ale voda musí být křišťálove cłra. Protože tyto ryby nejsou odolné vůči znečištění, je třeba nejméně jednou za dva týdny vyměnit alespoň čtvrtinu akvarijní vody. 

POTRAVA 

Ryby P. leopardus odstraňují vše, co ostatní obyvatelé akvária nespotřebovali, ale potřebují především řasy a jinou rostlinnou potravu. Je možno jim dávat rozsekané salátové listy a špenát. Také krmné tablety s vysokým rostlinným obsahem (S. Viformo, S. Premium) jsou dobře prlJłmány. 

ROZMNOŽOVÁNÍ 

Dosud o něm není nic známo.