Krunýřovci

Základní informace

Krunýřovci patří mezi velmi užitečné a klidné druhy ryb. Většinou žijí u dna akvárií, ale často i šplhají po stěnách akvária a čistí ho. Nejčastěji jsou hnědí až tmavohnědí se světlými skvrnami. Bříško mají světlejší, většinou šedozelené. Výhodou je i dlouhověkost. Krunýřovci se dožívají až patnácti let. Zajímavostí je pak i to, že jejich velikost je přímo úměrná velkosti akvária, tedy čím větší bude prostor, ve kterém se mohou pohybovat, tím větších rozměrů dorostou. 

Informace pro chovatele

Krunýřovci jsou aktivní především v noci, ale existují i druhy, které přes den čile rejdí akváriem. Tento druh rybiček se dá nazvat likvidátorem všeho nepotřebného v akváriu. Voda by měla být čistá s pH okolo 7,5 tvrdosti 18-22dGH. Doporučujeme větší akvária o minimálním objemu 60 litrů, ve kterých udržujeme vodu o teplotě 20-22°C. I u ancistrusů je důležité si uvědomit, že jde o společenský druh rybiček a není rád sám, proto bychom ho měli chovat v akvárii v minimálním počtu 3 jedinců – 2 samice a jeden sameček

Chov s dalšími druhy

Krunýřovci jsou velmi přátelské druhy ryb. I proto je možné je chovat s mnoha dalšími druhy ryb od neonek, přes tetry nebo pancéřníčky. Svůj název dostali podle povrchu svého těla, které je chrání před útoky ostatních ryb. Zajímavé je, že v dospělosti jsou šupiny tak tvrdé, že ruční odchyt by mohl chovateli způsobit nepříjemné odřeniny. Krunýřovci ostatním druhům ryb pomáhají, protože čistí stěny v akváriu. 

Rozmnožování

Krunýřovci pro rozmnožování vyžadují kořen s dutinou uvnitř. Ten je totiž prostorem, kam samička po spáření naklade vajíčka. Ta jsou 1-2mm velká. Po nakladení vajíčka stráží sameček až do jejich vylíhnutí. Po vylíhnutí sameček potěr hlídá až do té doby, dokud není dostatečně velký, aby se samostatně ubránil útokům ostatních ryb. Jedna snůška obsahuje většinou 10-20 vajíček.