Krmivo pro psy

Každý majitel čtyřnohého mazlíka si jistě přeje, aby prožil co nejspokojenější a nejplnohodnotnější život. Klíčem ke splnění tohoto přání je volba vhodného krmiva, protože nekvalitní krmivo může výrazným způsobem život pejska zkrátit. Na co by se měl chovatel při výběru krmiva zaměřit?

Nejdůležitějším přikázáním je vyváženost

V minulosti byli psi často krmeni vlastnoručně připravenou stravou, což se však ukázalo jako velmi náročné z finančního, časového i odborného pohledu. Dlouhodobé krmení psů zbytky z večeře je odborníky dokonce dnes hodnoceno jako nejhorší možná cesta. Nutno však konstatovat, že ani všechna komerční krmiva nejsou dostatečně kvalitní, i když se tak jejich výrobci snaží tvářit. Správná strava pro psa musí být hlavně vyvážená, což si žádá dostatečný přísun vody, energie, bílkovin a minerálních látek a vitamínů.

Nekvalitnímu krmivu se je třeba vyhýbat

Jak poznat nekvalitní krmivo? Pes je jednoznačně masožravec, a proto by mělo být vybíráno takové, které maso obsahuje v potřebném množství. Nekvalitní krmiva jsou charakteristická nízkým obsahem masa, chemickou konzervací a vysokým podílem bílkovin rostlinného původu a soli. Nejdůležitějším faktorem při výběru krmiva pro psa by rozhodně neměla být cena, i když praxe je bohužel často naprosto odlišná.

BARF je trendem dnešní doby

Mezi pejskaři je v posledních letech stále častěji skloňována zkratka BARF (Bone and Raw Food), jež by se dala přeložit jako syrová strava a kosti. Výchozím bodem je předpoklad, že psí trávení bylo původně nastaveno na syrovou stravu. Vyznavači „barfování“ jsou hlavně majitelé psů, které postihl nějaký zdravotní problém. Je prokázáno, že mladší psi si na přechod na BARF zvykají lépe než ti starší, u nichž je třeba počítat s postupným přechodem.

Vařené kosti do psího jídelníčku nepatří

Pes a kost patří neodmyslitelně k sobě. Mnoho majitelů však svým miláčkům kosti vaří, čímž je nechtěně ohrožuje na životě! Psi by měli vždy dostávat syrové kosti, protože jsou pevné, a tak je může pes bezpečně oždibovat, což ho nejen zabaví, ale současně tímto způsobem sílí žvýkací svaly. Naopak vařené a jinak tepelně upravené kosti mají tendenci se lámat na ostré odštěpky, jež mohou významně narušit zažívací trakt zvířete. Podle velikosti kosti je nutné zvážit její využití. Velké hovězí a vepřové kosti psa spíše zabaví, než nakrmí, kuřecí skelety a telecí nebo jehněčí žebra lze naopak doporučit pro krmení. Kosti ze zvěřiny a nehlídaných chovů králíků a ryb podle odborníků kvůli možné nákaze parazity do psího menu nepatří.

Trendem současnosti jsou psí bary

Velikost misky by měla být vždy vybírána podle velikosti misky a jejího účelu. Na vodu se doporučuje miska větší a hlubší, aby pes netrpěl jejím nedostatkem. Naopak na krmivo mohou být misky menší, jejichž objem je v souladu s velikostí porce. Na trhu se nejčastěji vyskytují misky plastové, nerezové nebo keramické. Plastové misky se sice lehce udržují a jsou lehké, ale mají tu nevýhodu, že se snadno opotřebují. Navíc psi je často rozkousají. Pro živější psy je proto lepší nerezová miska, která přežije skoro vše. Pokud má miska plnit i estetický účel, chovatel psů patrně sáhne po keramické. Tyto misky se dnes vyrábějí v různých barvách a dekorech, s tlapkami, kostmi nebo puntíky. Materiál, z něhož jsou vyrobeny, však ukazuje na jejich křehkost. V současnosti se značné oblibě těší i bary pro psy. Misky jsou výškově nastavitelné a umožňují psu dát i dvě krmiva najednou nebo krmivo a vodu. Bývají zajištěny aretací, takže je psi mohou vyprázdnit, aniž by se hnuly. Psi při krmení navíc drží tělo v takové poloze, která podporuje trávení.