Klece a boudy pro psy

Podobně jako pro člověka jeho dům je i pro psa bouda velmi důležitým místem, kde by se měl cítit co nejkomfortněji a bezpečně. Proto je samozřejmostí, že by měl majitel jejímu výběru věnovat náležitou pozornost. Klec pro psa je pak vhodné pořídit, když se nachází společně se svým pánem často na cestách, protože mu zajistí bezpečnou přepravu a odpočinek.

Psí bouda by měla být pro jejího obyvatele skutečným domovem

Psí bouda by měla mít takové rozměry, aby na 1 cm kohoutkové výšky psa disponovala 100 cm2. V boudě by se měl mít pes příležitost pohodlně otočit, ale současně i natáhnout své tělo. Na druhou stranu by nemělo být prostoru nadbytečné množství, protože by z ní v zimě utíkalo teplo. Případné zateplení psí boudy je nejlepší pomocí polystyrenu. Nejčastěji vyráběné boudy bývají zhotoveny z palubek a sestávají z předsíně a spací části. Konstrukce boudy by měla být pevná, dobře držet tvar a spolehlivý vnější nátěr ji musí chránit před zhoubnými povětrnostními vlivy. Impregnace nebo barva musí být zdravotně nezávadná.

Na cesty v plastových přepravkách i speciálních klecích

Klec pro psa by měla mít takové rozměry, aby v ní pejsek co nejlépe snášel útrapy cestování. Měl by mít pokaždé dostatek prostoru, aby se v přepravce pohodlně otočil a lehl si. Nesmí být přitom nijak omezovány jeho natažené přední nohy. Pro menší psy bývá nejčastěji využívána plastová přepravka – box. Jejich standardem je dvojí otevírání v podobě dvířek nebo oddělení celé vrchní části od spodní. Tyto přepravní boxy jsou doporučovány pro cestování autem i vlakem. Menší psy lze přemísťovat i v přepravkách na kolo, které se připevňují na řídítka nebo na nosič. Do aut jsou často pořizovány speciálně vyrobené klece s pevným dnem v různých velikostech. V porovnání s plastovými přepravkami umožňují i přepravu větších psů. Někdy je čelní stěna sešikmená, aby se vešly do aut typu combi.