Kavkazský pastevecký pes

Kavkazský pastevecký pes

Původ a historie plemene

Kavkazský pastevecký pes, někdy též kavkazský ovčák, je přírodním plemenem, které pochází pravděpodobně z asijských kavkazských oblastí. Již před stovkami let jej lidé využívali (a stále využívají) jako ochránce stád. V moderní historii byl v některých zemích cvičen i pro účely nasazení v ozbrojených silách, především při ostraze objektů či hranic.

Náročnost chovu

Chov kavkazského ovčáka je vhodný pouze pro zkušené chovatele. Velikost tohoto plemene v kombinaci s jeho potenciální agresivitou a ostrostí znamená, že v případě zanedbaného nebo špatně vedeného výcviku se může stát tento pes svému okolí nebezpečný.

Péče o psa

Kavkazského pasteveckého psa charakterizuje hustá srst, kterou je třeba pravidelně pročesávat. Zvláště v období línání je třeba věnovat se této činnosti skutečně každodenně. Kromě péče o srst je další velmi důležitou starostí o tohoto velkého psa i výcvik, kterému je třeba se věnovat maximálně důsledně.

Před pořízením psa mějte připraveno

Příchod nového člena rodiny je vždy velkou událostí. Zvláště u takto velkého a na péči náročného psa. Kromě základního vybavení jako jsou misky na vodu a granule, dostatek krmiva, vodítko na procházky či dostatečně velká bouda, je třeba mít předem domluvenou i návštěvu veterináře a veškeré předpřipravené formality potřebné pro registraci psa na úřadě.

Údaje o stavbě a životě psa

Kavkazský ovčák je velkým psem, v kohoutku dorůstá do výšky nad 68 cm (psy), resp. 64 cm (feny). Větší samci mají i přes 60 kg, feny 50 kg. Jsou to drsní a odolní psi. Doba dožití je u nich standardní, cca 11 let.

Povaha

Jak již bylo řečeno, toto plemeno je velmi drsné a zdobí jej velká síla, agresivita a mrštnost. Kavkazský ovčák není nikterak přátelský, zvláště k cizím lidem. K vlastní rodině dokáže být nicméně velice přátelský a lásku oplácí láskou.  

Výcvik

Zásadní důležitost výcviku kavkaze tkví v jeho důslednosti a znamená, že od útlého věku musí mít pes jasno o vlastním postavení ve smečce. Jasně daná hierarchie nicméně neznamená despotismus a tyranii, v takovém případě přestane pes chápat trest jako trest, stane se zahořklým a otevřeně agresivním.