Jezevčík

Jezevčík

Původ a historie plemene

Pod pojmem jezevčík si můžete představit hned několik variant plemene (drsnosrstý, hladkosrstý, dlouhosrstý ve verzi standardní, trpasličí a králičí). Povaha jednotlivých druhů jezevčíků, jejich náročnost na chov a péče o ně se však v klíčových bodech shoduje. Jezevčík se pravděpodobně objevoval již ve starém Egyptě. Zmínky o psu s nápadně dlouhým tělem a krátkými končetinami pochází i z jiných koutů světa v pozdějších dobách. První standard plemene byl však vyhotoven teprve v roce 1879 v Německu.

Náročnost

Jezevčík patří především do domu či bytu, pobyt venku špatně nese. Pokud milujete adrenalin a rádi si dáváte do těla, nebude jezevčík tím pravým společníkem pro vás. Vystačí si totiž jen s běžnými procházkami. Nadměrná a fyzicky náročná aktivita by mu mohla až uškodit. Vzhledem ke stavbě jeho těla je pro něj nebezpečná například častá chůze po schodech, která zatěžuje jeho páteř.

Péče 

K pravidelné péči samozřejmě patří péče o srst, která se liší podle druhu jezevčíka. Zatímco starost o hladkosrsté jezevčíky je minimální, dlouhá srst jezevčíků potřebuje pravidelně (alespoň dvakrát do týdne) vyčesávat a také zkracovat. K procedurám hrubosrstých jezevčíků patří také odstraňování odumřelých chlupů, tak zvané trimování, které se provádí až třikrát ročně.

Jako u každého pejska je důležitá péče o zvukovody, o chrup a o zastřihování drápků. U jezevčíků se pravidelně zastřihuje i přerostlá srst na packách mezi články prstů.

K základům správné péče patří i nutričně vyvážené krmivo. Které má nejčastěji podobu granulí. U jezevčíků je nutné dbát o vyváženost stravy, jejich dlouhé tělo s krátkými končetinami má totiž sklony k obezitě.

Co mít připraveno?

Nový přírůstek do rodiny v podobě jezevčíka bude nejen radostný, nýbrž i náročný. Vše nezbytné si proto připravte ještě předtím, než pejska domů přivedete. Potřebovat bude hlavně pohodlný pelíšek, misku na vodu a granule, vodítko, základní krmení, případně hračku na uvítanou. Časem určitě zjistíte více ohledně toho, co váš pejsek nebo vy potřebujete. Oblíbené jsou i smart doplňky pro psy, jako jsou třeba GPS lokátory nebo elektrické obojky.

Život psa a stavba jeho těla 

Jezevčík se může dožít až 16 let. Jezevčíci obecně mívají s přibývajícím věkem problémy s meziobratlovými ploténkami. Částečně tomu lze zamezit tím, že omezíte nežádoucí zatěžování jeho zad – již výše zmíněná chůze po schodech.

Jezevčíci mohou vážit až 9,5 kilogramů. Výška jezevčíků se odvíjí na konkrétním plemenu. Pořídit si můžete jezevčíka jednobarevného, dvoubarevného nebo skvrnitého. Jezevčík je typický protáhlou hlavou, dlouhým tělem a krátkými končetinami.

Povaha

I přesto, že jezevčík dokáže být svému páníčkovi velmi oddaný a má rád společnost, projevuje se i velmi individuálně. Má zkrátka svou hlavu, což se ukáže hlavně při jeho výcviku. Jezevčík chová velmi dobrý vztah k dětem a osvědčil se i jako pečlivý hlídač.

Výcvik

S výcvikem vašeho jezevčíka nedoporučujeme otálet. Čím dřív začnete, tím lépe. Ne snad kvůli tomu, že by to byl tvor hloupý, jezevčík je jen svérázný, a proto nemá potřebu uposlechnout každý váš povel hned napoprvé. Obrňte se proto trpělivostí. Výcvik vedený odborníkem není na škodu, protože jezevčík v tohle potřebuje pevnou ruku a disciplínu.