Jarní počasí láká k dlouhým procházkám se psy – délku procházky volte podle plemena psa a vždy myslete na jejich pohodlí

Jarní počasí plné slunce a tepla po dlouhé zimě vyzývá k procházkám se čtyřnohými kamarády. Ne každé plemeno psa se ale hodí na dlouhé vycházky. Pokud máte plemeno, které potřebuje dostatek pohybu a delší procházky vyžaduje, myslete na jeho pohodlí. Základem je pohodlný obojek a vhodné vodítko. Podle čeho vybrat vodítko, obojek a které plemeno dlouhé vycházky potřebuje? V tomto článku se zaměříme na procházky se psy.

Venku je nádherné jaro, které láká vyrazit do přírody. Pokud máte doma psa, můžete teplé dny využít k procházkám. Možná si říkáte, že dopřejete vašemu mazlíčkovi dlouhou procházku, ale je to vůbec dobře?

Jaká plemena psů vyžadují dlouhé procházky?

Důležité je plemeno psa. Některým psům stačí k vycházce pár metrů, jiným musíte dopřát dlouhou procházku a někdy i pořádnou dávku běhu. Běh mají rádi především psi stření postavy. Zaběhat si můžete s Německým ovčákem, Belgickým ovčákem, Border kolií, Československým vlčákem, Erdelteriérem, Drsnosrstým foxteriérem, Rhodeským ridgebackem, Maďarským ohařem, Výmarským ohařem, Pointerem, Zlatým retrívrem, popřípadě s Vipetem. Tito psi vydrží procházky dokonce i v mírném dešti.

Jaká plemena psů se na dlouhé procházky nehodí?

Některá plemena psů nemají běh ráda. Mezi psy, kteří jsou nevhodní pro běhání, patří Buldoci, Buldočci, Boxeři nebo Mopsi. Tito psi nezvládají běhání z důvodu toho, že ho nedokážou udýchat. Například Buldok je spíše gaučový pes, který je vhodný pouze na krátké procházky. Obdobně na tom je Shi-Tzu nebo Čivava.

Vyberte vhodné vybavení pro vás i pro psa

Pro běh se psy je ideální běhací postroj. Díky postroji se budete cítit při běhu pohodlně, nebude vás nijak omezovat při pohybu a tím pádem se nenaruší ani běžecký styl. Váš pes nebude nikdy a nikde podřený, jelikož se mu postroj přizpůsobí. Postroj pro psa vybírejte takový, aby ho netlačil na hrudníku a veškerý tah se soustředil do oblasti ramen. Od postroje vám budou stačit dva popruhy nad záda. Díky nim bude mít pes volný hrudník a bude se moct pohybovat plynuleji. Při běhu se psem používejte vždy sportovní vodítko.

,,Psa nikdy k běhu nenuťte,“ radí veterinární lékařka Petra Malátková.

Zdroj citace: https://petramalatkova.cz/jake-plemeno-psa-si-vybrat-vezmete-v-uvahu-i-svuj-zivotni-styl/

Jaké druhy vodítek můžete koupit?

Klasické vodítko se doporučuje u psů, kteří nebudou vodítko nijak kousat. Naopak pro psy, kteří vodítko často koušou, kupte vodítko z pevnějšího materiálu, aby se při procházce nepřetrhlo. Chodíte se psem na večerní procházky? Doporučujeme pořídit reflexní vodítko. Reflexní vodítka pomáhají předcházet srážkám s auty. Chcete dopřát svému psovi větší volnost? Pro tyto účely se hodí samonavíjecí se vodítko. Tato vodítka se nedají využít pro výcvik.

Jaké druhy obojků můžete psovi pořídit?

Obojky nejsou ani zdaleka jen módním doplňkem. Na obojek můžete připnout identifikační údaje psa nebo připnout vodítko. Obojek byste měli psovi zapnout tak, abyste pod něho strčili ukazováček a prostředníček. Základním typem obojků jsou textilní obojky. Textilní obojky jsou nejlevnější, lehké, ale nevydrží vám příliš dlouho. Pro krátkosrstá plemena využívejte řetízkový obojek, který ale může být těžký. Déle vydrží kožené obojky. Kožené obojky vydrží několik generací, ale jsou citlivější na vodu a poměrně drahé.

„Obojek vždy vybíráme podle velikosti psa a podle svých aktuálních potřeb. Důležitý je obvod krku změřitelný metrem. Nezapomeňte ale, že obojek nesmí pejska škrtit – nechte proto při měření vůli na jeden až dva prsty od krku,“ tvrdí Tomáš Vykydal z firmy Pet Center.

Zdroj citace: https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/clanek/podle-ceho-vybirat-voditko-a-obojek-pro-psa-40050406

Mezi obojky pak najdete i speciální druhy obojků. Především v letní sezoně, kdy řádí klíšťata, se hodí obojek proti klíšťatům. Cvičíte psa? Na cvičení najdete speciální elektrické obojky, které dají při tahání psovi malý šok. Pokud chodíte na procházky večer nebo brzo ráno, využívejte reflexní obojky. Velmi praktický může být GPS obojek, který vám pomůže najít psa, pokud se vám zaběhne.

Psa při běhu sledujte, nezapomínejte na prevenci

Pokud pes běh odmítá, kulhá nebo si lehá a odmítá vstát, měli byste zpozornět. Ve většině případů se může jednat o únavu psa nebo o bolest kloubů, a to především u starších psů. Co všechno byste měli u psa kontrolovat a jak předcházet případným zraněním?

  • Neběhejte se psem po tvrdém povrchu, jako je asfalt, beton nebo dlažba
  • Běhejte se psem ideálně po polních a lesních cestách
  • Vyvarujte se běhu se psem na prudkém slunci
  • V létě běhejte se psem spíše brzo ráno nebo k večeru, kdy už tolik nepraží slunce
  • Nikdy neběhejte se psem ihned po nakrmení, hrozil by problém se žaludkem
  • Pravidelně kontrolujte tlapky a drápy
  • Sledujte, jestli pes nekulhá nebo si často neolizuje packy (mohlo by se jednat o poranění jako je zaražená osina nebo utržený dráp)

Závěr

Vycházky se psem – určitě ano. Každý pes potřebuje pohyb po čerstvém vzduchu. Důležité je znát svého psa a volit pro něj délku a náročnost procházky přesně tak, aby mu prospěla a nijak neuškodila. Určitě nešetřete na vodítku a obojku. Právě toto vybavení je pro procházku nebo proběhnutí se psem zásadní. Při procházkách se psem se vždy řiďte zdravým rozumem. Pohyb na čerstvém vzduchu pomůže nejen vašemu mazlíčkovi, ale také vám. A právě pohyb je základem pro pevné zdraví.