Greyhound

Greyhound-Anglický chrt

Stručný popis, původ

Greyhound neboli Anglický chrt je atleticky založený pes. Původně šlo o lovecké plemeno. Vyšlechtěný byl v Anglii především na takzvané chrtí závody. Jeho tělo dokáže vyvinout rychlost až dvaasedmdesát kilometrů za hodinu. Může za to nejen jeho nízká tělesná hmotnost, ale také jeho aerodynamický tvar.

Náročnost

Chrti si rádi zaběhají, pokud tedy jezdíte na kole, případně na koni, máte vyhráno. Stačí jej brát s sebou. Chrt ale není vytrvalostním běžcem, takže v plné rychlosti dlouho nevydrží. Miluje však sprinty na krátkou vzdálenost.  Potřebuje hojnost pohybu. Pokud s ním ale půjdete ven, rozhodně si jej držte na vodítku, jelikož jinak vám nejspíš uteče za prvním zvířetem, které spatří.

Pokud možno, vzhledem k jeho krátké srsti a vyhublé postavě, měl by zůstávat v teple domova, a ne v kotci na zahradě. Ačkoli je dobrý hlídač, změny počasí mu nesvědčí. Je velmi přívětivý k dětem, špatně ale snáší jiná zvířata.

Péče o psa

Greyhound je velmi čistotný pes. Není třeba jej ani kartáčovat, bohatě postačí hrubší gumová rukavice, která srst zachytí. Pokud je venku zima, je potřeba Greyhounda mírně přiobléci, jelikož kvůli své krátké srsti je náchylný na nastydnutí. Dobré je také v zimním období zkrácení procházek. Kontrolu zaslouží také okolí očí a čištění pomocí navlhčeného tampónu či ubrousku. Zároveň je také třeba chránit zuby před zubním kamenem.

Co se krmení týče, již od útlého věku jsou ideální granule. Vzhledem k tomu že chrti jsou hubení, je dobré najít granule určené právě pro ně, aby neztráceli svou tělesnou hmotnost. Chrti mají velmi rádi maso, proto je dobré čas od času zpestřit jejich jídelníček například konzervou, nebo přímo masem pro psy.

Před pořízením psa mějte připraveno

Pokud se rozhodnete Greyhounda pořídit, jistě si sežeňte vodítko a nějaký pohodlný pelíšek pro něj. Vhodná je jistě i miska na granule.

Údaje o stavbě a životě psa

Greyhound se dožívá věku deseti až čtrnácti let. Psi se dorůstají sedmdesáti až šestasedmdesáti centimetrů a feny zhruba osmašedesáti až sedmdesáti centimetrů. Hmotnost se pohybuje okolo třiceti kilogramů.

Povaha

Rychle pozná, kdo je jeho kamarád a kdo ne. Má rád děti (akorát při hrách s nimi může přijít vzhledem ke svým slabým nohám lehce k úrazu). Většinou se skamarádí i s jinými psy, jiná zvířata ale mít rád nejspíše nebude, dokonce se v něm mohou probudit jeho lovecké pudy. Jinak je velmi citlivý a empatický.

Výcvik

Je také velmi inteligentní a chytrý a rychle chápe vaše pokyny. Občas ale mívá svou hlavu a výcvik může být obtížnější. K výcviku je potřeba použít motivace a nikoli trestů. Greyhound je citlivý a mohl by si to vzít velmi osobně, což by mělo na další výchovu negativní důsledek.