GAVŮNEK JEZERNÍ

latinský název: Melanotaenia lacustris 

GAVŮNEK JEZERNÍ - Melanotaenia lacustris

ČELEĎ 

Melanotaeniidae (gavůnkovití)

PŮVOD

Papua-Nová Guinea, jezero Kutubu 

ROZDÍL V POHLAVÍ 

Samečci jsou často intenzivněji zbarveni než samičky. 

DÉLKA 

10—12 cm 

CHOV 

Ve větších a podélných akváriích, o délce nejméně 1 m a s velkým volným prostorem pro plavání se těmto aktivním rybám daří nejlépe. Proudění ve vodě jim vyhovuje, ale není nutné. 

SOCIÁLNÍ VLASTNOSTI 

Tyto ryby jsou horliví, často dokonce rušiví plavci a patří do hejna o nejméně pěti exemplářích. Jak vůči společníkům vlastního druhu, tak i vůči ostatním rybám se chovají přátelsky, pokud nejsou spoluobyvatelé příliš malí, protože je pak pokládají za potravu. Hodí se jako společnost pro větší cichlidy, které mají stejné potřeby, pokud jde o složení vody. 

TEPLOTA A SLOŽENÍ VODY 

21—23 c. Ryby jsou málo citlivé na složení vody: postačí průměrná tvrdost vody a průměrná hodnota pH. 

POTRAVA 

Gavůnkovité, kam tato ryba patří, lze snadno krmit. Je možné je po celý život krmit různorodou potravou ze suchého krmiva. Přesto jim vyhovuje občas i živá potrava. Pro tento druh se doporučuje suché krmivo, jehož poměrně velká část sestává z rostlinné potravy (S. Flora). 

ROZMNOŽOVÁNÍ 

V samostatné a prostorné reprodukční nádrži, kde jsou podmínky optimální, se dobrý chovný pár velmi brzy začne rozmnožovat. Optimální podmínky se mu vytvoří správným složením vody a přítomností jemnolistých vodních rostlin, např. stolístku a jávského mechu. Rodiče požírají potěr. Nejlépe je tedy je po nakladení odebrat. Ryby se nemají odebíra.t z nádrže příliš brzy, protože kladou jikry po dobu několika dnů. 

Mladé gavůnky je možno od okamžiku, kdy jsou staří přibližně jeden týden, odchovat jemným práškovým krmivem: předtím je i práškové krmivo pro ně příliš velké. Proto je naprosto nutné rozmnožovat ryby v akváriích, která jsou již nějakou dobu zařízena a kde se normálně již vyskytují velmi drobní krmní živočichové. 

ZVLÁŠTNOSTI 

Krásné barvy na sebe bohužel nechávají určitou dobu čekat. Ryby se totiž zbarvují velmi pomalu a jsou nejkrásnější teprve v dospělosti.