Francouzský buldoček

Francouzský buldoček

Původ a historie plemene

Francouzský buldoček vznikl křížením anglického buldoka s teriérem během 60. – 80. let 19. století. Z počátku byl oblíbeným čtyřnohým mazlíčkem francouzské dělnické třídy. Později si jej zamilovaly i vyšší vrstvy. Natolik, že v roce 1880 vznikl v Paříži první chovatelský klub francouzských buldočků. Mezi typické rysy francouzského buldočka patří široká hlava s tupým nosem a podsadité svalnaté tělo.

Náročnost

Francouzský buldoček je velmi společenský pejsek, se kterým si ale budete muset pravidelně hrát a chodit na procházky. Nedostatek pohybu by totiž zapříčinil jeho rychlé tloustnutí. S pohybovým tréninkem to však přehánět nemusíte. Pravidelné procházky proložené nějakou hrou jsou pro buldočka zcela dostačující. Díky této pohybové náročnosti i jeho přátelské povaze je buldoček vhodný pro seniory i děti. Nevadí mu ani společnost většího počtu lidí.

Pokud nejste připraveni rozdělit se s francouzským buldočkem o vaše místo na gauči, toto plemeno si snad ani nepořizujte. Francouzský buldoček má rád pohodlí a určitě není vhodné umisťovat tohoto pejska do studeného kotce venku. Venku a v zimě by strádal. Zvýšenou pozornost však vyžaduje i za horkých letních dní, kdy hrozí snadné přehřátí jeho organismu.

Péče o psa

Krátká srst francouzského buldočka vás příliš nezaměstná. Týdenní vyčesání srsti je dostačující, stejně jako občasná koupel. Mnohem větší pozornost si vyžádá jeho krmení. Důležitá je vyváženost stravy dle věku psa (jiná je u štěněte, dospělého psa i pejska seniora). Kladen je důraz na dostatečné množství živin. Specifikem u tohoto psího plemene je velký sklon k tloustnutí, zejména pokud pejsek nemá dostatečný pohyb. Proto se nabízí i možnost krmit pejska krmivem s označením light.

Francouzský buldoček má predispozice k mnoha zdravotním komplikacím, s čímž musíte jako chovatel počítat. Časté jsou kožní záněty vznikající hlavně kvůli záhybu kůže. Kvůli své robustní stavbě těla mohou v pozdějším věku pejsci trpět problémy s klouby či páteří.

Co mít připraveno?

Francouzský buldoček není jen radost, nýbrž i starost. Každý chovatel by v sobě měl cítit jistý závazek toho, že se o pejska dostatečně postará. Ještě před tím, než doma nový přírůstek přivítáte, připravte si základní věci, jako je miska na vodu a granule, vodítko a náhubek a základní krmení. Počítejte i s nutností registrace pejska a jeho objednání k veterináři. V dnešní nabídce psích potřeb toho však najdete mnohem víc. Zaujmout vás mohou smart psí doplňky, jako jsou GPS lokátory, elektro obojky a tak podobně.

Život psa a stavba jeho těla

Průměrná délka života francouzských buldočků je 12 let. Psi i fenky váží okolo 11 kilogramů a jsou shodně vysocí asi 31 cm. Mají krátkou, lesklou a na dotek jemnou srst. Základní barvou jsou různé odstíny plavé (bílá káva až do červena) nebo žíhané barvy.

Povaha

Pokud toužíte po bystrém a mazlivém společníkovi pro celou vaši rodinu, je francouzský buldoček tím správným plemenem pro vás.  Je hravý a velmi společenský. Na oplátku požaduje vaši plnou pozornost. Je zvyklý ne velmi těsný kontakt se svým páníčkem a jeho rodinou. Umí být i dobrým hlídačem. Zbytečně ale neštěká.

Francouzský buldoček je velmi učenlivý. Základní povely jej zvládne naučit i úplný začátečník v chovu.