Čivava

Čivava-štěně 6 měsíců

Původ a historie plemene

Původ čivavy není dodnes spolehlivě objasněn. Jedna teorie jej zasazuje pro prostředí předkolumbovské Ameriky, druhá považuje čivavu za potomka malých evropských plemen, které se s objeviteli dostaly do Jižní Ameriky. Další z teorií vychází z podobnosti čivavy a čínského chocholatého psa, původ čivavy tak umisťuje do Asie.

Náročnost chovu

Čivava je obecně spíše nenáročné plemeno, jehož chov lze doporučit i začátečníkům či důchodcům, kteří potřebují společnost. Jedinou problematickou stránkou jejich povahy je poměrně vysoká míra agresivity a čivava se proto příliš nehodí k malým dětem.

Péče o psa

Největší potřebou čivavy je projev lásky ze strany páníčka. Tito psi se rádi pohybují venku, ale mohou být také bez problémů chováni i doma. Jedinou povinností majitele by mělo být jednou za čas pročesat kartáčkem jejich hustou srst, případně ostříhat příliš dlouhé drápky.

Před pořízením psa mějte připraveno

Příchod nového člena rodiny je vždy velkou událostí. Kromě základního vybavení jako jsou misky na vodu a granule, dostatek krmiva, vodítko na procházky či místo na spaní, je třeba mít předem domluvenou i návštěvu veterináře a veškeré předpřipravené formality potřebné pro registraci psa na úřadě.

Údaje o stavbě a životě psa

Čivava je považována za nejmenší plemeno na světě, dorůstá do výšky 15 – 23 cm (psy i feny) a jeho hmotnost je v rozmezí 1,5 – 3 kg. I přes svoji malou velikost se dožívají standardního věku, tj. 12 – 14 let. Setkat se lze se psy s hnědou, bílou i černou srstí a výjimkou není ani zrzavá nebo béžová.

Povaha

Čivava je přátelský pes, který má rád společnost a mazlení. Současně však dokáže být i zarputilým obráncem a reagují na každý náznak útoku nebo narušení svého životního prostoru. Hlavním rysem jejich povahy se nicméně oddanost a věrnost svému pánovi.

Výcvik

Čivavu lze při důsledném výcviku naučit všechny základní pokyny a vychovat tak poslušného a věrného společníka. Výcvik je na místě začít ve věku okolo 4 měsíců a důležitá je v něm důslednost. Pokud nejsou psovi nastavena pravidla, může se jeho chování stát v budoucnu velmi problematickým.