latinský název: Trichogaster leeri

ČELEĎ
Belontiidae (labyrintky, rájovcovití)
PODČELEĎ
Trichogasterinae
PŮVOD
Thajsko, Sumatra, Borneo a Malakka
ROZDÍL V POHLAVÍ
Samečci mají širší hřbetní ploutev a kromě toho mají během doby páření ostře červenou hrudní a břišní partii.
DÉLKA
Přibližně do 12 cm
CHOV
Čichavce perleťového je možno chovat v menších akváriích (délka 60 cm), protože tato ryba je převážně klidná. Nemá ráda ostré světlo. Proto se doporučuje nechat na povrchu vody plout okřehek. Ryby přijímají pravidelně kyslík přímo z ovzduší, takže hladina vody nemá být příliš vysoká (maximálně 30 cm). Jestliže se teplota místnosti liší od teploty v akváriu, je nutno umístit kryt, aby ryby v důsledku teplotního rozdílu při lapání vzduchu neonemocněly. Silné proudění ve vodě jim nevyhovuje.
SOCIÁLNÍ VLASTNOSTI
Samečci čichavce perleťového mohou být k sobě nesnášenliví a vzájemně se stále pronásledovat. V akváriu pak je tedy lépe chovat jen jeden pár. Tyto ryby jsou velmi mírumilovné a neobtěžují ani rybky, které jsou mnohem menší. Nemají se chovat v akváriu s rušivě plovoucími nebo dokonce agresivními druhy, protože jsou zvyklé na svůj klid.
Také parmičky čtyřpruhé nejsou vhodnou společností, mají totiž sklon okusovat dlouhé vousky čichavců. Čichovci perleťoví se přednostně zdržují v horním patře.
TEPLOTA A SLOŽENÍ VODY
25—28 o c. Složení vody není tak důležité.
POTRAVA
Tyto důstojné a velmi dekorativní ryby patří k všežravcům a prospívají na rozmanité stravě ze suchého krmiva (S. Vipan, 0-nip). Kromě toho je možno jim občas dávat trochu komářích larev a nitěnek.