Chov rybiček – na co si dát pozor?

Akvárium s rybičkami se v současné době stalo trendem mnohých obývacích pokojů. Plavající rybičky uklidňují a dodávají místnosti šmrnc. Často se akvária instalují do obývacích stěn, jindy se kupují speciální části nábytku. Přemýšleli jste, že byste si do domácnosti pořídili rybičky také? Ještě před samotným nákupem byste měli vědět několik důležitých informací. A jak akvárium čistit? Specialisté z domacizoo.cz radí.

Chov rybiček není nijak obtížný, ale než se do toho dáte, měli byste vědět pár věcí. Vše začíná již v obchodě, kdy si musíte nakoupit vhodné akvárium, vybavení jako je osvětlení, filtry, rostliny a také rybičky. Sice nemůžete udělat žádnou zásadní chybu, ale i přesto byste se měli řídit několika radami.

1, Velikost akvária

Možná jste uvažovali, že si domů pořídíte rybičky. A proto, že se vám o akvárium nechce moc starat, zvolili byste akvárium menších rozměrů. To by ale byla chyba. Pokud jste začátečníci, začněte s chovem rybiček ve větším akváriu. Mnohem lépe se vám bude udržovat a čištění skla v akváriu bude přístupnější. Akvárium jste si vybrali, ale nevíte jaké vybavení vybrat? Pokud jste úplní začátečníci, můžete silně doporučit koupit akvarijní set. Akvarijní set je kompletně vybavené akvárium, navíc není ani drahé. Pořídíte jej již od 2 000,- Kč. I u akvarijního setu volte spíše akvárium s většími rozměry. Ve velkém akvárium vytvoříte snadněji ideální podmínky pro rybičky. Pokud byste udělali nějakou chybu, ve velkém akvárium se ztratí a nebude mít takové následky jako u malých akvárií.

Velikost akvárií se uvádí v centimetrech. Prodávají se akvária ve velikosti 20 cm, 25 cm, ale i 150 cm a větší. Na trhu najdete akvária nejrůznějších velikostí. Jak ale zjistit jaký objem vody bude potřeba? Slouží k tomu jednoduchý výpočet.

Příklad výpočtu objemu vody v akváriu:

 • Šířka (cm) x výška (cm) x hloubka (cm) / 1 000 = objem v litrech
 • 60 x 30 x 30 / 1 000 = 54 litrů

Na trhu s akvárii najdete vedle tvaru kvádru také kulatá akvária, ale pozor! Tato akvária nejsou pro rybičky vhodné a měli byste si dát pozor.

„Kulaté akvárium je pro ryby opravdu nevhodné. To vám ale nikdo při koupi neřekne, pokud není vyloženě fanda do akvaristiky. Ceny několikalitrových kulatých akvárií se vším příslušenstvím se mohou vyšplhat až na pět tisíc korun,“ říká akvarista a majitel chovu Ivo Chlup.

Zdroj citace: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/kulate-akvarium-majitele-zverimexu-si-mnou-ruce-akvariste-sili.A081207_225940_hobby-mazlicci_lud

2, Síla osvětlení

Správné světlo pro rybičky je alfa a omega akvaristiky. V mnoha případech je akvárium postavené na temném místě bytu a nedostává se tak k němu dostatek světla. Z osvětlení čerpají rybičky také teplo.  Ideální příkon osvětlení by měl být 50 W na 100 litrů.

V akváriu můžete mít 4 základní druhy barevného osvětlení. Využívá se červená, zelená, modrá a studená bílá světla. Osvětlení není důležité jen pro rybičky, ale i pro rostliny, které ze světla čerpají energii na fotosyntézu. Díky tomu mohou okysličovat přirozeně vodu.

Výpočet ideálního výkonu osvětlení v akváriu (pro akvária s hloubkou do 60 cm)

 • Objem akvária x koeficient akvária = výkon akvária
 • Koeficient pro nenáročná akvária = 0,15
 • Koeficient pro hustě zarostlá akvária = 0,3
 • Např. u nenáročného akvária s objemem vody 54 litrů:
 • 54 litrů x 0,15 = 8,1 W

U hlubších akvárií se dá využít stejný vzorec, ale je potřeba počítat s tím, aby se zachoval stejný poměr intenzity výkonu světla na 1 litr.

3, Správný počet rybiček v akváriu

Při výběru rybiček byste se měli držet zdravého rozumu. Vždy zvolte velikost rybiček a jejich počet tak, aby měly rybičky dostatek prostoru pro plavání. Obvykle se akvaristé drží poučky – na každý 1 cm rybičky je zapotřebí 1 litr vody. Vedle počtu rybiček volte i vhodné druhy rybiček. Jsou druhy, které se nesnesou.

Vzorec pro počet rybiček v akváriu:

 • Objem vody = součet délek rybiček v cm
 • 54 litrů = 54 cm (pokud budeme brát, že má 1 rybička 4 cm, můžete jich mít v akváriu 13 nebo 14, doporučujeme spíše spodní hranici)

4, Správné krmení

Jednou z věcí, na kterou nesmíte zapomenout je krmení rybiček. Rybičky vyžadují pravidelné krmení. Správný postup krmení akvarijních rybiček je tedy takový, že do akvária sypeme menší dávky několikrát denně. Pokud byste do akvária nasypali příliš mnoho krmení, rybičky by ho nespořádaly a krmení by plavalo ve vodě a na hladině. Časem by se to odrazilo do kvality vody. Vedle toho i rybičkám překrmování vadí a nemusely by vám vydržet příliš dlouho.

Možná se chystáte na dovolenou a o rybičky se vám nemá, kdo starat. Zde stojí za to položit si otázku, jak dlouho vydrží rybičky bez krmení? Pokud máte akvárium, kde je vytvořený vhodný ekosystém s kameny a rostlinami, vydrží rybička něco kolem týdne. Delší doba už je bez záruky a mohli byste být nemile překvapeni. Rybičky si tu a tam dokážou najít zbytek potravy právě na kamenech nebo na dně akvária.

Některé druhy rybiček se krmí živou potravou. Velmi často se využívaly nítěnky (larvy pakomárů). Živé krmení se ale už moc nekupuje. V dnešní době ho nahradilo mražené krmení pro rybičky. Právě larvy pakomárů nebo patentky v mraženém stavu. Kupujte vždy kvalitní značky mraženého krmiva pro rybičky, jelikož méně kvalitní značky vám mohou o něco více zakalit vodu.

5, Čištění akvária

Abyste si mohli užívat krásně průzračné vody a mít v něm zdravé rybičky, musíte akvárium pravidelně čistit. Akvárium byste měli čistit minimálně 1x za 14 dní. Vyčistit se musí filtry, skla, dno, dekorace a rostliny.

Jak na čistění akvária v několika jednoduchých krocích:

 1. Vyndejte z akvária rybičky – použijte síťku, přemístěte je do nádobky s čistou a alespoň 1 den odstátou vodou
 2. Připravte si novou houbičku – nepoužívejte houbičku, se kterou jste před tím umývali nádobí
 3. Odpojte akvárium ze zásuvky
 4. Vytáhněte akvarijní dekorace a umělé rostliny – očistěte je od řas
 5. Živé rostliny očistěte od řas – postupujte opatrně konečky prstů, abyste rostliny nepoškodily – nevytahujte je z akvária a snažte se co nejméně vířit nečistoty
 6. Použijte odkalovač – odkalovačem proberte písek a kamínky na dně akvária – kamínky se víří v odkalovací trubici a díky své váze padají zpátky na dno. Voda s nečistotami odchází pryč do nádoby.
 7. U malých akvárií do 20 litrů se voda obvykle vyměňuje celá
 8. Vyčistěte skla akvária – na vnitřní stranu skel využívejte magnetickou stěrku nebo houbičku, vnější skla můžete vyčistit obdobně jako okna
 9. Nalijte do akvária vodu – nejlépe den odstátou s pokojovou teplotou. Vodu z kohoutku je vhodné za pomocí chemických přípravků předělat na vodu vhodnou pro akvárium
 10. Vraťte do vody dekorace
 11. Zapojte akvárium do zásuvky
 12. Vraťte rybičky zpátky do akvária – voda musí mít teplotu mezi 24 – 26 stupni Celsia.

Závěr

Rybičkou jsou vhodné do každé domácnosti. Nemusíte se je bát pořídit ani, když máte děti nebo s vámi doma žije kočka. Kočky se u akvária zabaví, větší děti se zase mohou naučit o rybičky starat. Rybičky nejsou náročné, stačí se držet několika pokynů a pravidelně čistit akvárium. Cenově jsou z „domácích mazlíčků“ nejlevnější a rozhodně jejich nákupem neuděláte chybu. Akvárium s rybičkami může sloužit jako neodmyslitelný designový prvek obývacího pokoje. Tak co, vyzkoušíte rybičky také?

Lidé v souvislosti s tímto tématem hledají také: akvarijní rybičky teplota vody, teplota pro narozene rybičky, jakou teplotu maji mit rybicky, rybičky podle velikosti do akvária, akvarijní rybičky plíseň.