Chameleon jemenský

Chameleon jemenský má své jméno podle místa pobytu. Vyskytuje se nejčastěji v Jemenu. Je z řádu šupinatých a třídy plazů. Samec a samice se od sebe výrazně liší. I když to na první pohled není patrné. Samec v dospělosti dorůstá do mnohem větší velikosti než samice.

Vzhled a charakteristika Chameleona jemenského

Jistě vás při prvním pohledu na ně okouzlí jejich pohyblivé oči, stejně tak chocholka na hlavě a velice silné drápy. Díky nim se mohou pohybovat do výšek. Ocas je velice dlouhý a silný. Dokáží se za něj udržet. Chameleon má svoji přirozenou zelenou barvu. V závislosti na náladě mění svoji barvu. Většina lidí věří tomu, že když chameleonovi ukáží nějakou barvu, pak se podle toho barva jeho těla změní. Není to pravda.

Čím se Chameleon živý

Potravu si obstarává svým jazykem. Pokud jsou ve volné přírodě pojídají sarančata, cvrčky, rostlinou stravu, ovoce a zeleninu. Máte-li ovšem nějakého doma, jistě víte, že i když jsou mlsní, zvládnou sníst vlastně skoro vše, co jim naservírujete.

Rozmnožování

V době páření v sobě samice zadržuje vajíčka, které po přibližně 30-40 dnech po spáření snese a zahrabe. Následně trvá dalších přibližně 150 dní, než se mláďata vylíhnou.

Chov chameleonů v zajetí

Jak vybrat terárium

Než si pořídíte chameleona domů, měli byste se řádně připravit. Není to mazlíček a bude vyžadovat péči. V první řadě je zapotřebí obstarat vhodné terárium. Chameleon totiž stejně jako například rybičky, dorůstá podle velikosti jeho domova.

Velikost terária

Pokud tedy koupí malé terárium, nebude moct pořádně vyrůst, protože nebude mít vhodný prostor. Terárium nesmí být zcela uzavřené, musí dovnitř proudit vždy dostatek vzduchu. Uvnitř je také třeba mít živé větve, aby měli stále kus přírody. Stejně tak něco zeleného, ať už umělou kytku, po které mohou lézt nebo živou, která není jedovatá.

Čím chameleona krmit

Krmení by mělo probíhat na střídačku, i když i v tomto se pohledy chovatelů liší. Měli by mít příjem ovoce, zeleniny stejně tak jako sarančat.

Interiér terária

Součástí terária jsou dvě žárovky. Jedna je kvůli teplu, druhá je kvůli vitamínu D3, díky němuž chameleon vstřebává vápníku. Je-li to možné pořiďte si na zapínání a vypínání žárovek časovač. Jasně tak rozlišíte, kdy je den a kdy je noc. Ohledně teploty v teráriu se chovatelské názory mění. Rozmezí tepla se pohybu přibližně mezi 21 – 28 stupni Celsia a vlhkost by měla být přibližně kolem 50 – 60 %. Pokud s ním chcete být v kontaktu, mělo by to být pravidelně, aby se vás poté nezačal bát.

Upozornění při chovu chameleona

Mějte na paměti, že na něj nikdy nesmíte sahat, když se svléká. Jeho kůže je v tu dobu velice citlivá a může na vás kvůli tomu zaútočit.