Britská kočka

Britská kočka
Britská kočka

Britská krátkosrstá je britské nejstarší plemeno koček. Jedná se o plemeno, které není čistokrevné, nejčastěji bývají kříženy s kočkou perskou, proto vypadá přesně takové, jaké jsou. Jako plemeno byly uznány v roce 1980. V současné době jsou tyto kočky jedním z nejoblíbenějších plemen.

Náročnost

Kočky všeobecně nepatří mezi náročná zvířata, i přesto jim denně alespoň hodinu věnujte, kočka potřebuje vyčesat a pomazlit.

Péče o kočku

Jistě není třeba se zmiňovat o náležité stravě. I tak se musíte o kočku postarat z pohledu jejího zdraví. Tyto kočky velice často trpí zátěží kostí a kloubů, vyvarovat se tomu můžete správnou stravou a veterinární péčí, která musí být pravidelná, budete tak mít jistotu, že je vaše kočka v pořádku. S potížemi také úzce souvisí přejídání, kočky musí dostávat stravu pravidelně, ale nesmíte jim dávat veliké porce a doplňovat misku několikrát za den jen proto, že je prázdná.

Před pořízením kočky mějte připraveno

  • Misky – kočkám musíte rozhodně zajistit misky – na vodu a na stravu. Kočka pro vývoj a správnou stavbu těla potřebuje maso, které jim dodává potřebné živiny.
  • Domeček / pelíšek – i když kočkám připravíte pelíšek, jistě ji často najdete zcela jinde. Kočky se rády vyhřívají, v zimě je tedy můžete najít na topení, kde se vyhřívají. Pelíšek je nutné dát na místo, kde jim zůstane, kočky se rychle naučí na své místečko a nerady se přizpůsobují změnám.
  • Záchod a stelivo – záchod je jednou z nejdůležitějších potřeb pro kočky, obzvláště pokud bydlíte v bytě. Na venkově si kočka většinou dojde na záchod ven. Kočku si na záchod musíte naučit, poté již nikam jinam chodit nebude. Stelivo vyměňujte alespoň 1krát za dva dny. Okolo záchodu musíte také uklízet, neboť kočky stelivo často vyhrabují ven.
  • Škrabadlo – čím je škrabadlo větší, tím má více prolézaček a schovávaček. Na kočkách jistě nešetřete, zabaví se a nebudou si drápky brousit o váš nábytek.
  • Kartáč – u britských koček není kartáč tak důležitou součástí výbavy, i přesto v době výměny srsti je dobré ho mít doma.
  • Hračky – hračky musíte mít především pro koťata, která si potřebují pohrát, aby se nenudila.
  • Přepravka – k veterináři nikdy nemůžete jít s kočkou na volno, proto bývá přepravka další nutnou součástí výbavy v domácnosti.

Údaje o stavbě a životě kočky

Britská kočka má velice specifickou stavbu těla, kterou se odlišuje od ostatních koček. Tělo je na první pohled krásně plyšové, postava je silná a má nádherně tvarovanou kulatou hlavu. Kočky mají krátkou a hustou srst, zbarvení je modrošedé. Dospělosti dosahuje kočka přibližně kolem 3 roku, dožívají se kolem 15 let. Váha koček se pohybuje okolo 5 kg, u kocourů je váha 7 kg, záleží ale také na tom, jak moc je budete překrmovat.

Povaha

Britská kočka se pyšní především klidnou a přátelskou povahou. Na novou společnici si rychle zvykne celá rodina, kočky budou rády za každého člověka v domácnosti, protože v něm vidí společníka, se kterým si budou moci hrát. Snesou se i s jiným zvířetem, pokud tedy nemáte doma nějaké bojové plemeno, můžete být v klidu. V zásadě platí, že když si vezmete kočku od narození (samozřejmě až poté, co je možné, ji oddělit od matky), zvyknou si na všechnostarší kočky si hůře zvykají na nové prostředí.

Výcvik

Britská kočka nepotřebuje žádný speciální výcvik, pokud ji máte doma. Jestliže s ní chcete objíždět výstavy, potřebuje alespoň základní výcvik. Kočka musí být zvyklá na lidi, kteří na ni budou sahat, musí být klidná a udělat vše, co potřebujete. Stejně tak budete potřebovat vodítko.