Bígl

Bígl

Původ a historie plemene

Bígl je potomkem anglických honičů a harierů a byl hojně využíván při lovu zajíců. Chován byl vždy ve smečce, odsud také pramení jeho tolerantnost k ostatním psům. Jeho inteligence a družnost z něj dělá skvělého člena rodiny.

Náročnost

 Hodí se do aktivní rodiny, která mu věnuje dostatek času a hlavně pohybu. Nedělá mu problém pobyt v chladu, ovšem nechat pejska na pospas na zahradě nedoporučujeme. Nejen že bude díky své společenské povaze strádat, ale mohou se projevit jeho lovecké pudy, které by mohly vést k útěkářství. Pokud se rozhodnete pořídit bígla do bytu, mějte na paměti, že se může nudit a vydávat poměrně nepříjemný štěkot, což může vést k stížnostem sousedů. Pro svou milou povahu se hodí k dětem a je přátelský i k cizím lidem.

Péče o psa

 Bígl není náročné plemeno a ani jeho srst nepotřebuje žádnou speciální péči. Pravidelně však kontrolujte jeho dlouhé uších, které jsou náchylné k zánětům. Když jsou znečištěná, vyčistěte speciálním roztokem a dbejte na to, aby se do uší nedostal zánět.

 Názory na kvalitní výživu psa se zejména v posledních letech různí, a tak necháme na vás, jakou formu krmení si zvolíte. Po narození štěňata krmí matka (fena) mateřským mlékem. Od 3.-4.týdne se pomalu začínají přikrmovat pestrou tuhou stravou. K svému majiteli obvykle odchází kolem 7. týdne, kdy již plně přijímají pevnou stravu. Štěně do 1 roku by mělo přijímat potravu 1-3x denně po menších dávkách. Dospělý jedinec pak 1-2x denně.

Dobře si před pořízením psa promyslete, zda jste schopni, splnit veškerého jeho požadavky pro správný růst. Pokud chcete mít doma zdravého a krásného jedince, musíte mu dopřát kvalitní stravu.

Před pořízením psa mějte připraveno

Než si přinesete nového člena rodiny domů, zajistěte mu klidné místo, ať už jde o boudu či pelíšek a také koutek, kde bude v klidu přijímat potravu. Potřebovat také budete vodítko a je vhodné, zvykat pejska i na náhubek, protože nevíte, kdy jej budete potřebovat.

V případě že necháte štěně na zahradě, vyplatí se, opatřit jej GPS obojkem. Zejména malí bíglové bývají velmi zvídaví a také nezapřou své lovecké pudy, proto se snadno v tomto období zaběhnou. Díky GPS obojku, který vydává signál do vašeho mobilního zařízení, budete vědět, kde pejska hledat.

Předem si také domluvte veterináře nejlépe ve vašem okolí. Nezapomeňte, že musíte psa také přihlásit na příslušný úřad a zaplatit za něj poplatek.

Údaje o stavbě a životě psa

Bígl bude při správné péči členem vaší smečky krásných 12 – 15 let. Patří mezi středně velká plemena. Psi mohou v dospělosti vážit až 14 kg a měřit 40 cm. Fenky bývají o něco menší cca 36 cm a váží kolem 11 kg.

Povaha

Jde o plemeno, které má v krvi lov, tudíž své pudy nezapře a mívá tak sklony k útěkům a pronikavému štěkotu. Povahou je veselým, aktivním a inteligentním plemenem, který rád bude trávit čas se svou smečkou. Díky své inteligenci potřebují neustále zaměstnat, proto milují nejrůznější hry s dětmi, nebo agility. Vzhledem tomu, že jde o plemeno žijící ve smečkách, bývá nenasytný, protože kdo dřív přijde – ten dřív žere. Dbejte proto na nepřejídání pejska a také před ním schovávejte jídlo, které není jemu přímo určené.

Výcvik

Bíglové nad sebou potřebují pevnou ruku, jinak ukážou i svou tvrdohlavou povahu a budou se chtít stát vůdcem smečky. Pokud se tedy psovi nedokážete věnovat a řádně jej vycvičit, stane se z něho alfa samec domácnosti. Ani skvěle poslušný bígl však mnohdy neuposlechne, pokud na procházce zavětří stopu zajíce. Nesnáší dril a neustálé opakování povelů. Praktikujte spíše výcvik hrou a odměňujte pamlsky, protože za ty udělá pejsek cokoli.