Argentinská doga

Argentinská doga-1 rok

Původ a historie plemene

V případě Argentinské dogy hovoříme o vskutku velmi mladém plemeni. Jeho první standart, byl vyvinut zakladatelem plemene a sice doktorem, který si říkal Antonio Nores Martinez a to v roce 1928. Argentinská doga se zrodila křížením mezi dogou a bojovým psem.

Základní péče o Argentinskou dogu

Pokud se rozhodnete pro pořízení Argentinské dogy, rozhodně nepočítejte s tím, že se psem budete ležet na gauči u televize. Majitel tohoto psa musí být rozhodně sportovně založený a musí milovat procházky. Tento originální lovecký pes totiž potřebuje neustálý pohyb a také řádný výcvik k tomu, aby se jednalo o skvělého psího mazlíčka, který se bude striktně řídit jistými pravidly svého majitele.

Požadavky na prostor

V případě, kdy si budete chtít tohoto čtyřnohého partnera osvojit a dát mu svou bezpodmínečnou lásku, je vhodné, abyste měli minimálně zahradu, kde bude moci tento hravý a stále aktivní pes, trávit většinu svého času. Zavřít totiž Argentinskou dogu doma v panelovém bytě, není zrovna dvakrát moudré. Zahrada je tak tím nejlepším řešením pro vás i pro vašeho pejska. Ovšem budete svou zahradu muset rovněž velmi dobře zabezpečit, jelikož má Argentinská doga velmi silné lovecké pudy, bude mít tendence utíkat.

Jak se Argentinská doga adaptuje v nové rodině?

V případě, že si pořizujete Argentinskou dogu, měli byste o tomto plemeni již mnohé vědět ještě předtím, než si ji pořídíte. Argentinská doga totiž není příliš vhodným plemenem pro začátečníka, který si pořizuje svého prvního psa a o tomto velmi hbitém plemeni ví velmi pomálu. Doga totiž velmi dobře vycítí počáteční neznalost svého majitele, který se bude dopouštět celé řady chyb ve výcviku, a to bude moci způsobit nemilé dopady na zbytek soužití se psem. Argentinská doga rovněž může mít sklony k agresivitě, pokud na ni budete hrubí či ji správně nebudete socializovat mezi ostatní psy. Do rodiny s dětmi se tento pes v okamžiku, kdy s ním nemáte sebemenší zkušenosti, rozhodně nehodí a je vhodné volit spíše mírumilovnější plemeno.

Péče o psa

O srst nemusíte mít starosti

Argentinská doba nevyžaduje nikterak časté kartáčování, jelikož má krátkou srst. Dogu můžete vyčesávat speciálními rukavicemi.

Jak je to s jídlem?

Od štěněcího věku je vhodné psovi podávat pouze kvalitní krmivo, které je bohaté na bílkoviny. Maso je totiž hlavní složkou jejich jídelníčku a není vhodné ho opomíjet. Naopak si dávejte pozor, a to nejen u štěňat na obiloviny, jako je například pšenice, kterou by jídlo pro psa nemělo vůbec obsahovat. Čas od času je také vhodné svému psovi nabídnout hovězí uši či různé pamlsky na žvýkání.

Kdy zajít k veterináři?

Štěně Argentinské doby by mělo v šesti týdnech podstoupit takzvaný audiometrický sluchový test. Někteří jedinci totiž bohužel trpí na jednostrannou, popřípadě oboustrannou hluchotu. Dále je dobré nechat psovi zkontrolovat kyčle, jelikož má toto plemeno sklony k malformaci kyčelních kloubů. Pes by rovněž neměl příliš často chodit do schodů. Zapomínat byste rovněž neměli na pravidelné očkování a také odčervování.

Výbava pro Argentinskou dogu

Pokud se k vám velmi brzy nastěhuje právě Argentinská doga, měli byste pro ni mít vše potřebné již doma. Mezi toto vybavení se řadí například:

 • Miska na jídlo a také vody
 • Koš, přikrývku, přepravku do auta
 • Hračky
 • Vodítko, se kterým budete dogu cvičit a také běžné vodítko
 • Reflexní obojek, a to nejlépe s GPS lokátorem, jelikož je doga útékář
 • Rukavice na srst
 • Psí šampon pro citlivou pokožku
 • Krmivo pro štěňata a později pro starší psy a také pamlsky
 • Pinzetu na klíšťata, nůžky na drápky
 • Dále byste měli svého psa přihlásit na městskému úřadě a zaplatit za něj příslušný poplatek

Stavba těla a život psa

 • Argentinská doga se dožívá zhruba 10 až 12 let. Je přitom jedno, zda se jedná o psa či o fenu.
 • Dospělý pes váží až 45 kg
 • Výška ramene je těsně pod hranicí 70 cm

Povaha psa

Argentinská doga se řadí mezi velmi láskyplné a veselé plemeno, které miluje svého majitele. Je to velmi odvážný pes, který ovšem při správném výcviku umí velmi dobře ovládat svou sílu. K cizím lidem si naopak drží odstup a nepouští se do zbytečných konfliktů.

Výcvik psa

U Argentinské dogy nesmíte rozhodně podcenit správný výcvik. Je tedy vhodné mít s tímto plemenem před jeho pořízením jisté zkušenosti. Rovněž musíte být ve výchově velmi důslední, nikoliv agresivní. Vždy musíte na psa působit sebevědomě a vyrovnaně jinak vám přeroste přes hlavu.