Anglický kokršpaněl

Anglický kokršpaněl

Historie a původ plemene

 Plemeno, které v žebříčku oblíbenosti stále obsazuje horní příčky. Možná je to díky jeho střednímu vzrůstu, který se hodí do jakéhokoli prostředí, nebo svou hravou a velmi milou povahou. Kokršpaněl je vhodný k chovatelům všech věkových kategorií, dokonce i k dětem.

Náročnost (základní péče o plemeno)

 Kokršpaněl byl vždy loveckým psem, proto jsou delší procházky nutností. Dokáže se však přizpůsobit i méně aktivní rodině, avšak i přes to dbejte na dostatek pohybu, protože mívá sklony k obezitě. Potřebuje mentální i fyzickou zábavu, jinak by jeho pronikavý a znuděný štěkot mohl v domě obtěžovat ostatní nájemníky. Pobývat může jak venku, tak v domě.

Péče o psa

 Aby si jeho dlouhá srst udržela stálou krásu, pravidelné vyčesávání je nezbytné. Dbejte na kontrolu a čištění uší, které mnohdy v případě hustého osrstění mívají sklony k zánětům.

Krmná dávka se odvíjí od fyzické aktivity a věku psa. Rozdělte však potravu do více dávek za den a případné zbytky nenechávejte k dispozici po celý den. Kokršpanělové mají totiž tendence k přežírání a snadno se z nich stávají tlouštíci.

Před pořízením psa mějte připraveno

Před přinesením štěněte mu vytvořte jeho vlastní a klidný koutek s pelíškem a miskami na potravu, aby měl pocit bezpečí. Samozřejmostí jsou vodítka, případně náhubky. Nezapomeňte novému členu také zajistit kvalitního veterináře a následně jej přihlásit na příslušný úřad pro odvod poplatků.

Možným doplňkem veškerého vybavení pro psa může být výcvikový obojek, který ovládáte na dálku a který vydává elektrický výboj různé intenzity. Vzhledem tomu, že je kokršpaněl loveckým psem a tudíž, když chytne stopu, neposlechne ani ten nejvíc vycvičený, mohl by se podobný obojek hodit.

Údaje o stavbě a životě psa

 Rodinným společníkem vám bude 12 – 14 let. Psi a fenky se svým zrůstem od sebe tolik neliší. Váha by měla být kolem 14 kg. Feny měří 38,5 cm, psy poté 40 cm.

Povaha

Jde o inteligentního a hravého psa, který svou veselost a radost dává najevo mohutným máváním ocasu, které je pro něho naprosto typické. Přátelský je jak k dětem, tak dospělým a mezi ostatními psy nevyvolává rvačky. Nemá rád samotu. Ta může vést až k destruktivnímu ničení domácnosti.

Výcvik

 Jak jsme zmínili, jde o lovecké plemeno, které pokud ucítí stopy zvěře, neuposlechne rozkazu svého pána. V některých případech je tedy lepší, mít psa raději na vodítku. I přes svou tvrdohlavost je velmi učenlivý a při správné výcviku bude vzorným studentem.