Agama vousatá

Agama vousatá se řadí mezi ještěrky. Její nejčastější výskyt ve volné přírodě jsou pouště v Austrálii. Její velikost se pohybuje přibližně kolem 40 – 60 cm. Záleží na pohlaví. Pokud žije v zajetí v teráriu, bude se její velikost také lišit podle velikosti terária. Je-li správně živená a má všechny předpoklady pro dobrý chov, dožívá se Agama velice vysokého věku – až 10 let.

Chov

Rozhodli jste se pořídit Agamu domů a nemáte nejmenší tušení, co byste proto měli udělat. V první řadě by vám měli poradit v každém zverimexu. I tak byste ale měli mít základní představu. Už třeba z důvodu investice. Nebývá to totiž levná záležitost.

Jak vybrat terárium

Vybrat správné terárium je priorita. Agama se nepohybuje moc do výšek, bude jí tedy stačit terárium, které má spíše velkou plochu dna. Velikost také přizpůsobte tomu, zda bude chovat jednu Agamu nebo více. Chcete-li jich chovat více, pořiďte si vždy jen jednoho samce. Velice si hlídají své teritorium. K němu pak dvě samice. Všichni by měli být přibližně stejně staré.

Co do interiéru terária

Interiér terária je zapotřebí vybavit teploměrem. Musíte mít neustále dobrý přehled o teplotě. Agama je velice teplokrevná a požaduje přibližně okolo 30 stupňů Celsia. O to se postará výhřevná žárovka, kterou je třeba na noc vypínat. Abyste jim oddělili den a noc. Dolní část terária je celá zasypána pískem. Také musíte koupit výhřevný kámen, na kterém by se mohla vyhřívat a dále misky na vodu a jídlo. Každá Agama bude vděčná, pokud její miska na vodu bude větší, aby se mohla ochladit. 

Zajímavosti o Agamě

Agamy jsou vejcorodé. Svá vajíčka zahrabávají do teplého písku. Po narození jsou mláďata plně samostatná. Strava bývá převážně živočišného tvaru. Potřebují ale také dostatek zeleniny.