Afghánský chrt

Afghánský chrt

Původ a historie plemene

Afghánský chrt má svůj původ v dobách starověké Sumerské říše, jejíž tehdejší obyvatelé jej využívali jako společníka na lovu horských i stepních zvířat. Svůj dnešní elegantní a aristokratický vzhled získal potom ve Velké Británii, kde se jejich chov začal rozmáhat na konci 19. století.

Náročnost chovu

Chov afghánského chrta patří mezi ty náročnější. Chovatel musí počítat s jeho tvrdohlavostí i loveckými geny, které ho budou nutit stíhat vše, co se pohne. Problematická je i péče o jeho nádhernou srst, je třeba jej často koupat za použití šampónů a olejů, stříhat a kartáčovat.

Péče o psa

Afghánský chrt vyžaduje kromě již zmíněné péče o jeho srst i časté venčení, toto lovecké plemeno potřebuje totiž maximum pohybu. Vzhledem k jeho osobité povaze ale nelze příliš doporučit běhání na volno. Nezbytná je pro afghána i vyvážená strava s dostatkem vitamínů.

Před pořízením psa mějte připraveno

Příchod nového člena rodiny je vždy velkou událostí. Kromě základního vybavení jako jsou misky na vodu a granule, dostatek krmiva, vodítko (dostatečně dlouhé) či místo na spaní, je třeba mít předem domluvenou i návštěvu veterináře a veškeré předpřipravené formality potřebné pro registraci psa na úřadě.

Údaje o stavbě a životě psa

Afghánský chrt patří mezi větší plemena, psi dosahují výšky 68 – 74 cm, feny jsou o něco menší, s velikostí 63 – 69 cm. Hmotnost chrtů se potom pohybuje v rozmezí 23 – 27 kg. Jejich tělo je typicky štíhlé a naznačuje, že se jedná o velmi dobrého běžce. Věk dožití je u tohoto plemene 12 – 14 let. Afgháni se vyskytují v široké škále barev.

Povaha

Povaha afghánského chrta odpovídá jeho vzhledu, je hrdý a má svoji hlavu. Nelze u něj příliš počítat s výcvikem, chrt si bude dělat to, co on sám uzná za vhodné. Věrný umí být, není ale přímo mazlivý. V tomto ohledu dává spíše na odiv svoji aristokratickou stránku.

Výcvik

Výcvik afghánského chrta je úkolem pouze pro zkušené chovatele, tvrdohlavost tohoto plemene je značná a úspěchu lze dosáhnout pouze tehdy, pokud je chrt přesvědčen, že tu či onu činnost chce on sám dělat. Výcvik je proto třeba založit na odměnách a pozitivní motivaci.